- Eco-friendly material is made with high percentage of post-consumer content
- Heavy-duty, nickel-plated clip tightly secures up to 1" of paper
- Smooth surface helps keep your writing legible when standing
- For use with up to letter-size papers
<
>
Nature Saver Recycled Plastic Clipboards
1" Clip Capacity - 8 1/2" x 12" Sheet Size - Heavy Duty - Plastic - Blue - 1 Each
Product Code: NAT01542
Product Unit: Each
477 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: AVE16741371 Stock Available
-
Product Code: AVE1704438 Stock Available
-
Product Code: BSN01868525 Stock Available
-
Product Code: LLR95280Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: OPA8511USA236 Stock Available
-
Product Code: QUA3849723 Stock Available
-
Product Code: SWI40501380 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Nature Saver |
| Manufacturer Part Number | 1542 |
| Brand Name | Nature Saver |
| Product Name | Recycled Plastic Clipboards |
| Marketing Information | Plastic clipboard is equipped with a heavy-duty, industrial steel clip. Clip holds up to 1" of paper. Unbreakable board is made with a high percentage of recycled material. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Clipboard |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 12" Length |
| Clip Capacity | 1" |
| Clip Material | Steel |
| Clip Strength | Heavy Duty |
| Board Material | Plastic |
Physical Characteristics
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Height | 12" |
| Width | 9" |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Overview
1" Clip Capacity - 8 1/2" x 12" Sheet Size - Heavy Duty - Plastic - Blue - 1 Each
Also Consider
-
Product Code: NAT015401016 Stock Available
-
Product Code: NAT01541Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: SAU2160225 Stock Available
-
Product Code: SAU21603341 Stock Available
-
Product Code: SAU2160452 Stock Available
-
Product Code: SAU2160546 Stock Available
-
Product Code: SAU2160624 Stock Available
-
Product Code: SAU21800Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: SAU21803Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: UNV4030852 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BSN16508304 Stock Available
-
Product Code: BSN16508BX50 Stock Available
-
Product Code: BSN28554165 Stock Available
-
Product Code: BSN65637232 Stock Available
-
Product Code: BSN65637BD38 Stock Available
-
Product Code: OIC83100278 Stock Available
-
Product Code: SAU0571264 Stock Available
-
Product Code: SAU0571366 Stock Available
-
Product Code: SAU2254015 Stock Available
-
Product Code: SAU2354013 Stock Available