‹ Prev
Next ›
Deflecto Sustainable Office Drawer Organizer
9 Compartment(s) - 1.13" Height x 14" Width x 9.13" Depth - 30% Recycled - Black - 1 Each
5 Stock Available
- 9-compartment drawer organizer holds writing instruments, paper clips, tape and notepads
- Fits most standard desk drawers
- Made from 30% recycled material
- Black
$11.53
Product Details
General Information
| Manufacturer | Deflecto, LLC |
| Manufacturer Part Number | 38104 |
| Manufacturer Website Address | http://www.deflecto.com |
| Brand Name | Deflecto |
| Product Line | Sustainable Office |
| Product Name | Sustainable Office Drawer Organizer |
| Marketing Information | Organize everything from writing utensils to paper clips, tape and notepads with this compartmentalized drawer organizer. 1" high organizer fits most standard desk drawers and offers nine compartments for easy access to small items. Organizer is made of durable plastic with recycled material. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Desktop Organizer |
Product Information
| Total Number of Compartments | 9 |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 1.13" |
| Width | 14" |
| Depth | 9.13" |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 30% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Deflecto Sustainable Office Drawer Organizer
Also Consider
-
Product Code: BSN1645533 Stock Available
-
Product Code: BSN20855BD508 Stock Available
-
Product Code: BSN3295348300 Stock Available
-
Product Code: BSN366122616 Stock Available
-
Product Code: BSN36619148 Stock Available
-
Product Code: BSN652593403 Stock Available
-
Product Code: SPR39043BD835 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN1645533 Stock Available
-
Product Code: BSN20855BD508 Stock Available
-
Product Code: BSN3295348300 Stock Available
-
Product Code: BSN366122616 Stock Available
-
Product Code: BSN36619148 Stock Available
-
Product Code: BSN652593403 Stock Available
-
Product Code: SPR39043BD835 Stock Available