- Insulated material reduces need for costly double-cupping and sleeves
- Polyethylene coating prevents liquids from soaking through
- Textured exterior provides a comfortable, nonslip grip
- Space-saving case size offers efficient packaging solution for businesses
<
>
Dixie PerfecTouch 12 oz Insulated Paper Hot Coffee Cups by GP Pro
12 fl oz - Cone - Coffee Haze - Paper - Hot Drink, Coffee - 25 / Pack
Product Code: DXE5342DX
Product Unit: PK25
4052 Stock Available
Select Product Options:
Volume Capacity: 12 fl oz
Packaged Quantity: 25 / Pack
Also Consider
-
Product Code: DXESXP10PATHOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: GMT345141 Stock Available
-
Product Code: KCC2127115055 Stock Available
-
Product Code: KCC4148228579 Stock Available
-
Product Code: NES351704138 Stock Available
-
Product Code: NES917571279 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA168 Stock Available
-
Product Code: SMC949149275 Stock Available
-
Product Code: SMC98007088110 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Georgia Pacific Corp. |
| Manufacturer Part Number | 5342DX |
| Manufacturer Website Address | http://www.gp.com |
| Brand Name | Dixie |
| Product Line | PerfecTouch |
| Product Name | PerfecTouch 12 oz Insulated Paper Hot Coffee Cups by GP Pro |
| Marketing Information | PerfecTouch Hot Cups insulate and protect as well as double-cupping. No need to rely on double-cupping paper hot cups to avoid burning fingers. Patented process provides excellent insulation and sturdy grip with comfortable, nonslip feel. Hot cups contain no polystyrene foam. Lids are sold separately. |
| Packaged Quantity | 25 / Pack |
| Product Type | Cup |
Product Information
| Volume Capacity | 12 fl oz |
| Shape | Cone |
| Closure Component | Lid |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Coffee Haze |
| Product Material | Paper |
| Height | 14.3" |
| Width | 14.6" |
| Length | 18.3" |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Country of Origin | United States |
Overview
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: DXE5356CDCT145 Stock Available
-
Product Code: GJO10501Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: GJO1050215 Stock Available
-
Product Code: GJO11251CT16 Stock Available
-
Product Code: RFPC2001660 Stock Available
-
Product Code: RFPC2163773 Stock Available
-
Product Code: RFPC21637CT17 Stock Available
-
Product Code: SCC16PX5 Stock Available
-
Product Code: SCC316SI0041CTOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: SCCP16RCT117 Stock Available