‹ Prev
Next ›
Dixie Ultra® Pathways 8-1/2" Heavyweight Paper Plates by GP Pro
Serving - Pathways - Microwave Safe - 8.5" Diameter - White, Green, Burgundy, Multicolor - Paper Body - Round - 125 / Pack
Breakroom
820 Stock Available
- Heavyweight and extra strong
- Perfect for side dishes or small portions
- Compact, low-stacking shape saves storage
- Reduce messes with the Soak-Proof Shield
- Microwavable, cut-resistant design
Select Product Options
Packaged Quantity: 125 / Pack
$31.56
Product Details
General Information
| Manufacturer | Georgia Pacific Corp. |
| Manufacturer Part Number | SXP9PATH |
| Manufacturer Website Address | http://www.gp.com |
| Brand Name | Dixie Ultra® |
| Product Line | Pathways |
| Product Name | Pathways 8-1/2" Heavyweight Paper Plates by GP Pro |
| Marketing Information | Heavyweight paper plates feature a Soak Proof Shield and unique multilayer design that is cut-resistant and helps keep grease from seeping through to the table or tray. Multiple layers combine forces to stand up to the heaviest, messiest foods you serve. Each plate is moisture-resistant, grease-resistant and microwavable. Remarkable inner strength and heavyweight construction make these plates perfect for main dishes or large portions. Compact, low-stacking shape saves up to 60 percent storage space vs. pulp molded and 90 percent vs. foam plates. |
| Packaged Quantity | 125 / Pack |
| Product Type | Table Ware |
Product Information
| Kitchenware Type | Plate |
| Kitchenware Details | 1 x Plate |
| Application/Usage | Serving |
| Pattern | Pathways |
| Shape | Round |
| Dishwasher Safe | No |
| Microwave Safe | Yes |
Physical Characteristics
| Color Family | Multicolor |
| Product Color |
|
| Product Material | Paper |
| Height | 8.5" |
| Width | 5.7" |
| Length | 8.5" |
| Diameter | 8.5" |
| Weight (Approximate) | 18 lb |
Miscellaneous
| Country of Origin | United States |
Overview
Dixie Ultra® Pathways 8-1/2" Heavyweight Paper Plates by GP Pro
Also Consider
-
Product Code: ASLGO8511203756 Stock Available
-
Product Code: BSN15785600 Stock Available
-
Product Code: CLO31430CT542 Stock Available
-
Product Code: CPCUS04968ACT1078 Stock Available
-
Product Code: DXESXB12WS942 Stock Available
-
Product Code: GJO240805405 Stock Available
-
Product Code: GJO56250826 Stock Available
-
Product Code: KCC030763061 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA341 Stock Available
-
Product Code: SOL268213502 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: ASLGO8511203756 Stock Available
-
Product Code: BSN15785600 Stock Available
-
Product Code: CLO31430CT542 Stock Available
-
Product Code: CPCUS04968ACT1078 Stock Available
-
Product Code: DXESXB12WS942 Stock Available
-
Product Code: GJO240805405 Stock Available
-
Product Code: GJO56250826 Stock Available
-
Product Code: KCC030763061 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA341 Stock Available
-
Product Code: SOL268213502 Stock Available