‹ Prev
Next ›
Duck Brand HD Clear Heavy-Duty Packaging Tape, With Dispenser, 1.88" x 40 Yd., Clear
40 yd Length x 1.88" Width x 2.6 mil Thickness - 1 1/2" Core - Clear - Acrylic - Dispenser Included - Handheld Dispenser - 1 Roll
28 Stock Available
- Versatile applications - shipping, moving and storage
- Wide temperature range: -14 to 140 degrees F
- Postal regulation-friendly
- Heavy-duty for a long-lasting hold on boxes
Select Product Options
Tape Length: 40 yd
Tape Width: 1.88"
$8.38
Product Details
General Information
| Manufacturer | Shurtech Brands |
| Manufacturer Part Number | 286125 |
| Manufacturer Website Address | http://www.shurtech.com |
| Brand Name | Duck Brand |
| Product Line | HD Clear |
| Product Name | HD Clear Heavy-Duty Packaging Tape, With Dispenser, 1.88" x 40 Yd., Clear |
| Marketing Information | When it's time to pack up, be sure to choose a durable tape that's tear-resistant and break-resistant. HD Clear Heavy-Duty Packaging Tape is designed with a long-lasting acrylic adhesive that keeps your boxes and packages secure during shipping, moving and storage. Heavy-duty construction means a long-lasting hold on boxes. Crystal-clear to the core, this tape goes on completely clear so you can box up your belongings while keeping your storage space at home or the office looking nice. Tape meets postal regulations and performs over a wide temperature range from negative 14 degrees to 140 degrees Fahrenheit (negative 25.56 to 60 degrees Celsius). It comes with a classic, refillable dispenser with tabs to prevent the tape from falling back on the roll. |
| Packaged Quantity | 1 Roll |
| Product Type | Packaging Tape |
Product Information
| Tape Width | 1.88" |
| Tape Length | 40 yd |
| Tape Thickness | 2.6 mil |
| Core Diameter | 1 1/2" |
| Dispenser Included | Yes |
| Dispenser Type | Handheld |
| Application/Usage |
|
| Features | Heavy Duty |
Reliability
| Durability |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Acrylic |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Duck Brand HD Clear Heavy-Duty Packaging Tape, With Dispenser, 1.88" x 40 Yd., Clear
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BICGSM609BE866 Stock Available
-
Product Code: BICRGLCG11BE436 Stock Available
-
Product Code: BICSCSM361AST210 Stock Available
-
Product Code: BSN329546875 Stock Available
-
Product Code: BSN53366643 Stock Available
-
Product Code: BSN90650PK1002 Stock Available
-
Product Code: MMM65424SSMIACP1160 Stock Available
-
Product Code: OIC93690327 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA341 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICGSM609BE866 Stock Available
-
Product Code: BICRGLCG11BE436 Stock Available
-
Product Code: BICSCSM361AST210 Stock Available
-
Product Code: BSN329546875 Stock Available
-
Product Code: BSN53366643 Stock Available
-
Product Code: BSN90650PK1002 Stock Available
-
Product Code: MMM65424SSMIACP1160 Stock Available
-
Product Code: OIC93690327 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA341 Stock Available