‹ Prev
Next ›
Energizer 9-Volt MAX Alkaline Batteries
For Multipurpose - 9V - 595 mAh - 9 V DC - 5 Year Shelf Life - 2 / Pack
806 Stock Available
- Long-lasting power source
- Designed to protect your expensive electronics from damaging leaks
- Reliable energy made possible with Energizer's innovative PowerSeal Technology
- Holds power for up to 5 years in storage
$18.89
Product Details
General Information
| Manufacturer | Energizer Holdings, Inc |
| Manufacturer Part Number | 522BP-2 |
| Manufacturer Website Address | http://www.energizer.com |
| Brand Name | Energizer |
| Product Line | MAX |
| Product Model | 522BP-2 |
| Product Name | 9-Volt MAX Alkaline Batteries |
| Marketing Information | Energizer MAX 9V Alkaline Batteries are all about long lasting power for your everyday devices. Made to last, not to leak, these Energizer batteries fuel the technology that helps you live, work and play. Use these Energizer 9 volt batteries to power a variety of everyday gadgets and household items, whether you need smoke detector batteries, remote control car batteries, or 9V batteries for your child's favorite toys and games. With a shelf life of up to 5 years, these batteries are ready to keep your devices operating when you need them most. Depend on Energizer MAX 9 volt alkaline batteries to fuel your everyday electronics, whether you're at home, work or play. |
| Packaged Quantity | 2 / Pack |
| Product Type | Battery |
Battery Information
| Application/Usage | Multipurpose |
| Battery Size | 9V |
| Battery Chemistry | Alkaline |
| Battery Capacity | 595 mAh |
| Output Voltage | 9 V DC |
| Shelf Life | 5 Year |
Physical Characteristics
| Height | 4.3" |
| Width | 0.7" |
| Depth | 3.7" |
| Weight (Approximate) | 3.42 oz |
Miscellaneous
| Compatibility |
|
| Recycled | No |
| Country of Origin | Malaysia |
Overview
Energizer 9-Volt MAX Alkaline Batteries
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BSN366122616 Stock Available
-
Product Code: DURMN2400B8Z63 Stock Available
-
Product Code: EVEA23BPZ2351 Stock Available
-
Product Code: EVEE91407 Stock Available
-
Product Code: EVEEN911290 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92946 Stock Available
-
Product Code: HEWT6M14AN106 Stock Available
-
Product Code: HOD28302Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: OPA8511USA341 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN366122616 Stock Available
-
Product Code: DURMN2400B8Z63 Stock Available
-
Product Code: EVEA23BPZ2351 Stock Available
-
Product Code: EVEE91407 Stock Available
-
Product Code: EVEEN911290 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92946 Stock Available
-
Product Code: HEWT6M14AN106 Stock Available
-
Product Code: HOD28302Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: OPA8511USA341 Stock Available