‹ Prev
Next ›
Energizer Industrial Battery
For Vending Machine, Office, Classroom, Electronics, Construction - AAA - 1 / Pack
946 Stock Available
- Long-lasting, reliable power source for high-drain devices
- Holds power for up to 7 years in storage
- Use in medical devices, cameras and more
- No added mercury
- Industrial-grade
$17.28
Product Details
General Information
| Manufacturer | Energizer Holdings, Inc |
| Manufacturer Part Number | EN92 |
| Manufacturer Website Address | http://www.energizer.com |
| Brand Name | Energizer |
| Product Line | Industrial |
| Product Name | Industrial Battery |
| Marketing Information | Industrial Alkaline AAA Battery offers an economical, high rate source of portable power for today's devices that require heavy current or continuous use. Each battery provides four to nine times more energy than similar sized carbon zinc batteries. |
| Packaged Quantity | 1 / Pack |
| Product Type | Battery |
Battery Information
| Application/Usage |
|
| Battery Size | AAA |
| Battery Chemistry | Alkaline |
Physical Characteristics
| Height | 1.8" |
| Width | 0.4" |
| Depth | 0.4" |
| Weight (Approximate) | 0.38 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
Shelf Life: 7 years at 21°C |
| Recycled | No |
| Country of Origin | Singapore |
Overview
Energizer Industrial Battery
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BICGSM609BK973 Stock Available
-
Product Code: BSN3295212073 Stock Available
-
Product Code: BSN366122616 Stock Available
-
Product Code: EVEEN911290 Stock Available
-
Product Code: KCC2127114118 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA341 Stock Available
-
Product Code: OPAPAPERONE703 Stock Available
-
Product Code: SAN30001B4921 Stock Available
-
Product Code: SMC949149461 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICGSM609BK973 Stock Available
-
Product Code: BSN3295212073 Stock Available
-
Product Code: BSN366122616 Stock Available
-
Product Code: EVEEN911290 Stock Available
-
Product Code: KCC2127114118 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA341 Stock Available
-
Product Code: OPAPAPERONE703 Stock Available
-
Product Code: SAN30001B4921 Stock Available
-
Product Code: SMC949149461 Stock Available