‹ Prev
Next ›
Energizer Max AAA Alkaline Batteries
For Toy, Game, Remote Control - AAA - 1.5 V DC - 10 Year Shelf Life - 4 / Pack
603 Stock Available
- Long-lasting power source
- Designed to protect your expensive electronics from damaging leaks
- Holds power for up to 10 years in storage
- Zero mercury for less environmental impact
- Reliable energy made possible with Energizer's innovative PowerSeal Technology
$8.09
Product Details
General Information
| Manufacturer | Energizer Holdings, Inc |
| Manufacturer Part Number | E92 |
| Manufacturer Website Address | http://www.energizer.com |
| Brand Name | Energizer |
| Product Line | MAX |
| Product Model | E92 |
| Product Name | Max AAA Alkaline Batteries |
| Marketing Information | Power the devices you love with Energizer MAX AAA Alkaline Batteries. These Energizer batteries fuel the technology that helps you live, work and play, whether you need batteries for everyday electronics like your wireless mouse or toy batteries for your child's favorite toys. Energizer's #1 longest-lasting MAX, these triple A batteries keep your favorite devices running longer. Powerseal Technology helps protect your devices against damaging leaks for up to two years after these batteries are fully used. With a shelf life of up to 12 years in storage, these Energizer AAA batteries are ready to keep your devices operating when you need them most. Depend on the power of Energizer MAX AAA Batteries to power your everyday electronics. |
| Packaged Quantity | 4 / Pack |
| Product Type | Battery |
Battery Information
| Application/Usage |
|
| Battery Size | AAA |
| Battery Chemistry | Alkaline |
| Output Voltage | 1.5 V DC |
| Shelf Life | 10 Year |
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Height | 1.8" |
| Width | 0.4" |
| Depth | 0.4" |
| Diameter | 0.4" |
| Weight (Approximate) | 0.38 oz |
Miscellaneous
| Compatibility |
|
| Recycled | No |
| Country of Origin | United States |
Warranty
| Additional Warranty Information |
Energizer to repair or replace item |
Overview
Energizer Max AAA Alkaline Batteries
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BSN366122616 Stock Available
-
Product Code: BSN6564913364 Stock Available
-
Product Code: GJO2540096497 Stock Available
-
Product Code: GOJ3639126389 Stock Available
-
Product Code: HEWCF502X46 Stock Available
-
Product Code: ITA300351845 Stock Available
-
Product Code: NES351702987 Stock Available
-
Product Code: OIC9991127 Stock Available
-
Product Code: SMC949149461 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN366122616 Stock Available
-
Product Code: BSN6564913364 Stock Available
-
Product Code: GJO2540096497 Stock Available
-
Product Code: GOJ3639126389 Stock Available
-
Product Code: HEWCF502X46 Stock Available
-
Product Code: ITA300351845 Stock Available
-
Product Code: NES351702987 Stock Available
-
Product Code: OIC9991127 Stock Available
-
Product Code: SMC949149461 Stock Available