- Enhances visibility with contrasting, fluorescent colors and reflective tape
- Extra layer of safety with 2-toned colors, reflective tape and 4-1/2" cross sections
- Quickly remove with hook-and-loop breakaway on shoulders and sides
- Hands-free radios thanks to mic tabs
- Stow tools in divided inside pocket
<
>
Ergodyne 8245PSV Type P Class 2 Public Safety Vest
2-Xtra Large/3-Xtra Large - Hook & Loop Closure - Poly, Poly - Orange - Reflective, Pocket, Mic Tab, Two-tone - 1 Each
Product Code: EGO23387
Product Unit: Each
Out of Stock Locally - Call for More Information
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Manufacturer Part Number | 23387 |
| Manufacturer Website Address | http://www.ergodyne.com |
| Brand Name | Ergodyne |
| Product Line | GloWear |
| Product Series | 8245PSV |
| Product Model | 8245PSV |
| Product Name | 8245PSV Type P Class 2 Public Safety Vest |
| Marketing Information | Made of ANSI-compliant, polyester solid (3.6 oz) with a mesh back (3.3 oz), the 8245PSV Public Safety Vest is Type P, Class 2-approved for worker safety in low-light conditions. ANSI-compliant 3M Scotchlite reflective tape and fluorescent color provide maximum visibility and protection. Contrasting, fluorescent, 4-1/2" sections cross vertically and horizontally with reflective tape to further enhance visibility. Hook-and-loop breakaways on shoulders and side easily disentangle vest from dangerous situations. Store and quickly access equipment in divided inside pocket for organization. Safety vest securely holds two radios with the stable mic tabs. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Safety Vest |
Product Information
| Closure | Hook & Loop |
| Size Standard | 2-Xtra Large/3-Xtra Large |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Orange |
| Product Color | Orange |
| Product Material | Poly |
| Material Details |
Mesh Back |
| Height | 15.3" |
| Width | 1" |
| Length | 10.3" |
| Weight (Approximate) | 12.80 oz |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
Overview
2-Xtra Large/3-Xtra Large - Hook & Loop Closure - Poly, Poly - Orange - Reflective, Pocket, Mic Tab, Two-tone - 1 Each
Also Consider
-
Product Code: EGO12004Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EGO209634 Stock Available
-
Large/Extra Large - Orange - Reflective, Machine Washable, Lightweight, Hook & Loop Closure - 1 EachProduct Code: EGO20965Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EGO2096712 Stock Available
-
Product Code: EGO209737 Stock Available
-
Product Code: EGO209778 Stock Available
-
Product Code: EGO23383Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EGO23385Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EGO23399Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EGO24000Out of Stock Locally - Call for More Information
Alternative Products
-
Product Code: EGO20987Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EGO23033Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EGO23035Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EGO23037Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EGO23045Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EGO23315Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EGO23319Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EGO24526Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EGO24529Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EGO24532Out of Stock Locally - Call for More Information