- Soft bristles safely remove dust and cobwebs with electrostatic action
- Contoured shape reaches deep into hard-to-reach areas
- Click-lock provides secure attachment to extension pole
- Perfect for walls, ceilings, cornices, floors and more
<
>
Ettore Cobweb Brush
11.5" Overall Length - Blue - 1 Each
Product Code: ETO48221
Product Unit: Each
29 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: BSN16501238 Stock Available
-
Product Code: BSN24302688 Stock Available
-
Product Code: BSN656382149 Stock Available
-
Product Code: DIX138301154 Stock Available
-
Product Code: GEM85T37 Stock Available
-
Product Code: KCC2127115797 Stock Available
-
Product Code: REARR120543 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Ettore Products Company |
| Manufacturer Part Number | 48221 |
| Manufacturer Website Address | http://www.ettore.com |
| Brand Name | Ettore |
| Product Name | Cobweb Brush |
| Marketing Information | Cobweb brush features soft bristles that uses electrostatic action to attract and remove dust and cobwebs from your ceiling corners and baseboards. Contoured shape reaches into deep corners or hard-to-access areas for thorough cleanings. Click-lock design lets you quickly attach to an extension pole (sold separately) while maintaining a secure connection. Cobweb brush is perfect for cleaning walls, ceilings, cornices, floors and more. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Brush |
Product Information
| Recommended Use |
|
| Application/Usage |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Height | 7.5" |
| Width | 7.5" |
| Length | 11.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
11.5" Overall Length - Blue - 1 Each