- Keeps your wrist in neutral positions for support with minimal pressure
- Memory foam conforms to your wrist without losing shape
- Nonskid backing to keep wrist support in place
- Durable, jersey covering holds up to wear-and-tear
<
>
Fellowes Memory Foam Wrist Rest
0.94" Height x 19.31" Width x 2.31" Depth - Black - Memory Foam - Wear Resistant, Tear Resistant, Skid Proof - 1 Each
Product Code: FEL9178201
Product Unit: Each
12 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: ASP3020318 Stock Available
-
Product Code: BSN329542467 Stock Available
-
Product Code: FEL917650184 Stock Available
-
Product Code: MMM680BBBGA4VA55 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA197 Stock Available
-
Product Code: OPAPAPERONE656 Stock Available
-
Product Code: SMC949149275 Stock Available
-
Product Code: SMC98007088110 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 9178201 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Fellowes |
| Product Name | Memory Foam Wrist Rest |
| Marketing Information | Wrist rest offers a soft foam pillow that responds to your body's weight and warmth, but never loses shape. Soft memory foam conforms to wrist for exceptional comfort. Special design redistributes pressure points for soothing support and retaining body heat for improved circulation. Optical mouse-friendly wrist rest ensures proper hand position while typing. Nonskid backing holds pad firmly in place. Durable jersey covering withstands daily wear and tear. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Wrist Rest |
Product Information
| Features |
|
| Durability |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Memory Foam |
| Surface Material | Jersey |
| Height | 0.94" |
| Width | 19.31" |
| Depth | 2.31" |
| Weight (Approximate) | 5.76 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
1 year limited |
Overview
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.