‹ Prev
Next ›
uniball™ Onyx Rollerball Pens
Black Ink - Dye-based - Matte Black Barrel - Metal Tip - 1 Dozen
15 Stock Available
- Produces neat, precise strokes for intricate writing without smudging or smearing
- Fine point perfect for note-taking, list-making and signatures
- Eco-conscious - made from post-consumer recycled material
- Innovative, uni Super Ink to protect against water, fading and fraud
- Acid-free, archival-quality ink useful for important, long-lasting documents
Select Product Options
Ink Color: Black
Packaged Quantity: 1 Dozen
$11.17
Product Details
General Information
| Manufacturer | uni-ball Corporation |
| Manufacturer Part Number | 60143 |
| Manufacturer Website Address | http://www.uniballco.com |
| Brand Name | uniball™ |
| Product Line | Onyx |
| Product Name | Onyx Rollerball Pens |
| Marketing Information | Stock your office, home or classroom with Onyx Rollerball Stick Pens from uniball featuring a strong, long lasting 0.7mm fine tip. This rollerball pen delivers the silky-smooth glide of a fountain pen without smudging for effortless writing. Fine point pens deliver crisp lines with unparalleled definition, making it easy to create super fine details in your drawings and diagrams. Capped roller pens are useful for a variety of tasks from note taking to signing checks and legal documents to uniquely embellishing fun and creative writing projects. Innovative uni Super Ink technology forms a strong bond with the paper, protecting from water, fading and fraud. A great economic and environmental choice as this super sleek fine point roller pen is made from 73% post-consumer recycled material. |
| Packaged Quantity | 1 Dozen |
| Product Type | Rollerball Pen |
Product Information
| Pen Point | 0.7 mm Fine Conical |
| Ink Type | Dye-based |
| Ink Color | Black |
| Refillable | No |
| Barrel Color | Matte Black |
| Grip Type | Smooth |
| Cap Color | Black |
| Tip Material | Metal |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Product Material | Tungsten Carbide |
| Height | 5.70" |
| Width | 2.80" |
| Length | 1.40" |
| Weight (Approximate) | 4.96 oz |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 80% |
| Post-consumer-waste% | 80% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Japan |
Overview
uniball™ Onyx Rollerball Pens
Also Consider
-
Product Code: FEL917820146 Stock Available
-
Product Code: MMM680BBBGA4VA129 Stock Available
-
Product Code: OPAPAPERONE703 Stock Available
-
Product Code: PRICOKED12 Stock Available
-
Product Code: PRIDIETDRPEPPER5 Stock Available
-
Product Code: PRISPRITE10 Stock Available
-
Product Code: SMC18760147 Stock Available
-
Product Code: SMC4753535 Stock Available
-
Product Code: SMC949149461 Stock Available
-
Product Code: SMC990004981Out of Stock Locally - Call for More Information
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: FEL917820146 Stock Available
-
Product Code: MMM680BBBGA4VA129 Stock Available
-
Product Code: OPAPAPERONE703 Stock Available
-
Product Code: PRICOKED12 Stock Available
-
Product Code: PRIDIETDRPEPPER5 Stock Available
-
Product Code: PRISPRITE10 Stock Available
-
Product Code: SMC18760147 Stock Available
-
Product Code: SMC4753535 Stock Available
-
Product Code: SMC949149461 Stock Available
-
Product Code: SMC990004981Out of Stock Locally - Call for More Information