‹ Prev
Next ›
Fresh Products Wave 3D Urinal Screen
Lasts upto 30 Days - Splash Reducer, Odor Control - 10 / Box - Green
896 Stock Available
- Patented hex design eliminates 97% of urine splash for cleaner restrooms
- Consistent, 30-day fragrance release with 3X to 5X the fragrance load vs. other urinal screens
- Error-free installation - double-sided design reduces splash on both sides
- Contains beneficial bacteria that consume odors and keep drains clean, clear and smelling fresh
- Replacement reminder system - pull the week tab and month tab to show you when to replace your screen
$34.80
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fresh Products, LLC |
| Manufacturer Part Number | 3WDS60CME |
| Manufacturer Website Address | http://www.freshproducts.com |
| Brand Name | Fresh Products |
| Product Line | Wave 3D |
| Product Name | Wave 3D Urinal Screen |
| Marketing Information | Wave 3D is a 30-day urinal screen that contains three to five times more fragrance than other urinal screens. Patented, two-sided design eliminates 97 percent of urine splash on both sides for error-free installation. Crafted for convenience, simply place the Wave 3D over the drain in the urinal, and you're done. Each screen has a date tab for replacement reminders. It contains beneficial bacteria that consume odors and keep drains clean, clear and smelling fresh with a Cucumber Melon fragrance. |
| Packaged Quantity | 10 / Box |
| Product Type | Urinal Screen |
Product Information
| Fragrance | Cucumber Melon |
| Replacement | Lasts up to 30 Days |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Green |
| Product Color | Green |
| Height | 0.7" |
| Width | 6.5" |
| Length | 7" |
| Weight (Approximate) | 2.05 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Fresh Products Wave 3D Urinal Screen
Also Consider
-
Product Code: BET3554700111 Stock Available
-
Product Code: GJO2110010318 Stock Available
-
Product Code: HOSKL10 Stock Available
-
Polypropylene Bristle - 1.13" Brush Face - 15" Overall Length - Plastic Handle - White - 24 / CartonProduct Code: RCP631000WECT96 Stock Available
-
Product Code: RCP6311009 Stock Available
-
Product Code: SOL217241993 Stock Available
-
Product Code: UPMJAN121 Stock Available
-
Product Code: ZPEZUCEC128CT21 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BET3554700111 Stock Available
-
Product Code: GJO2110010318 Stock Available
-
Product Code: HOSKL10 Stock Available
-
Polypropylene Bristle - 1.13" Brush Face - 15" Overall Length - Plastic Handle - White - 24 / CartonProduct Code: RCP631000WECT96 Stock Available
-
Product Code: RCP6311009 Stock Available
-
Product Code: SOL217241993 Stock Available
-
Product Code: UPMJAN121 Stock Available
-
Product Code: ZPEZUCEC128CT21 Stock Available