‹ Prev
Next ›
Health Gards Receptacle Liners
10.25" Length x 7.50" Width x 3" Depth - Kraft Paper - 500 / Carton
10 Stock Available
- Easy way to dispose of menstrual care products
- Fits a variety of receptacles (not included)
- Wax-coated to resist moisture and leaks
- Sanitary to ensure safety
$46.25
Product Details
General Information
| Manufacturer | Hospeco Brands Group |
| Manufacturer Part Number | KL |
| Manufacturer Website Address | https://hospecobrands.com/ |
| Brand Name | Health Gards |
| Product Name | Receptacle Liners |
| Marketing Information | Receptacle Liners are a smart, cost-effective way to ensure safety and continued cleanliness in your restroom. They fit easily into Hospeco 250-201W and ND1 receptacles as well as many others. Simple, sanitary bags are made of kraft waxed paper. |
| Packaged Quantity | 500 / Carton |
| Product Type | Sanitary Bag |
Product Information
| Bag Length | 10.25" |
| Bag Width | 7.50" |
| Bag Depth | 3" |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Product Material | Kraft Paper |
Miscellaneous
| Compatibility | Hospeco Items 250/201W & ND-1 Receptacles |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Health Gards Receptacle Liners
Also Consider
-
Product Code: BET3554700111 Stock Available
-
Product Code: FRS3WDS60CME896 Stock Available
-
Product Code: GPC2647094 Stock Available
-
Product Code: KCC91556Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Polypropylene Bristle - 1.13" Brush Face - 15" Overall Length - Plastic Handle - White - 24 / CartonProduct Code: RCP631000WECT91 Stock Available
-
Product Code: RCP6311009 Stock Available
-
Product Code: SOL217241991 Stock Available
-
Product Code: UPMJAN121 Stock Available
-
Product Code: ZPEZUCEC128CT21 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BET3554700111 Stock Available
-
Product Code: FRS3WDS60CME896 Stock Available
-
Product Code: GPC2647094 Stock Available
-
Product Code: KCC91556Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Polypropylene Bristle - 1.13" Brush Face - 15" Overall Length - Plastic Handle - White - 24 / CartonProduct Code: RCP631000WECT91 Stock Available
-
Product Code: RCP6311009 Stock Available
-
Product Code: SOL217241991 Stock Available
-
Product Code: UPMJAN121 Stock Available
-
Product Code: ZPEZUCEC128CT21 Stock Available