‹ Prev
Next ›
G2 1.0mm Gel Pens
Refillable - Retractable - Black Ink - Gel-based - Clear Barrel - 36 / Pack
7 Stock Available
- Super-smooth ink lays down effortlessly for consistent results
- Rubber grip fits comfortably in your hand to reduce hand fatigue
- 1.0mm point produces thick, crisp lines for easy visibility
- Perfect for everyday use at home, office, school and more
Select Product Options
Ink Color: Black
$78.13
Product Details
General Information
| Manufacturer | Pilot Corporation |
| Manufacturer Part Number | 84095 |
| Manufacturer Website Address | http://www.pilotpen.us |
| Brand Name | G2 |
| Product Name | 1.0mm Gel Pens |
| Marketing Information | Gel pens feature a super-smooth gel ink that offers a fluid writing experience to lay down effortlessly. Latex-free rubber grip reduces hand fatigue during extended periods of writing. 1.0mm point creates thick, sharp lines for easy visibility. Retractable pens are perfect for daily use at home, office, school and more. |
| Packaged Quantity | 36 / Pack |
| Product Type | Gel Pen |
Product Information
| Pen Point | 1 mm Bold |
| Ink Type | Gel-based |
| Ink Color | Black |
| Refillable | Yes |
| Retractable | Yes |
| Barrel Color | Clear |
| Grip Type |
|
| Grip Material | Rubber |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 5.75" |
| Width | 4.25" |
| Length | 0.60" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Japan |
Overview
G2 1.0mm Gel Pens
Also Consider
-
Product Code: AJMCP9GOEWH1969 Stock Available
-
Product Code: BICBL241AST183 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BK973 Stock Available
-
Product Code: BSN366122616 Stock Available
-
Product Code: MMM65424SSCP76 Stock Available
-
Product Code: OPAPAPERONE703 Stock Available
-
Product Code: PAC9203497 Stock Available
-
Product Code: PAC9903255 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AJMCP9GOEWH1969 Stock Available
-
Product Code: BICBL241AST183 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BK973 Stock Available
-
Product Code: BSN366122616 Stock Available
-
Product Code: MMM65424SSCP76 Stock Available
-
Product Code: OPAPAPERONE703 Stock Available
-
Product Code: PAC9203497 Stock Available
-
Product Code: PAC9903255 Stock Available