‹ Prev
Next ›
Genuine Joe 16 oz Party Cups
16 fl oz - Blue, White - Plastic - Party, Cold Drink, Beverage - 50 / Pack
Out of Stock Locally - Call for More Information
- Smooth, rolled rim provides enjoyable sipping experience
- Disposable material allows quick, easy cleanup after any occasion
- 16 oz. size holds more liquid to reduce refills
- Perfect for company gatherings, special events and more
Select Product Options
Packaged Quantity: 50 / Pack
$8.61
Product Details
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 11250 |
| Manufacturer Website Address | http://www.genuinejoe.com |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | 16 oz Party Cups |
| Marketing Information | Plastic party cups are the perfect disposable choice for your next event. Durable plastic cup holds up to 16 oz. of a cold beverage to help reduce the time and effort of refills. Cups offer a wide mouth for quick, easy pouring; smooth, rolled comfort rim; and a double set of ridges around the middle of the colorful exterior for easy gripping. |
| Packaged Quantity | 50 / Pack |
| Product Type | Cup |
Product Information
| Volume Capacity | 16 fl oz |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Product Material | Plastic |
| Height | 4.7" |
| Diameter | 3.9" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
limited 1 yr |
Overview
Genuine Joe 16 oz Party Cups
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.