‹ Prev
Next ›
Ghent Dry Erase Board
48" (4 ft) Width x 36" (3 ft) Height - White Porcelain Surface - Satin Aluminum Frame - Rectangle - Vertical - Magnetic - Assembly Required - 1 Each
Ships in 10-14 Business Days
Out of Stock Locally - Call for More Information
Non-Returnable
- Includes 4 casters with 2 locking wheels for mobility
- Easily flips between sides for optimal use
- Stores your essentials within reach on accessory tray for quick access
- Added stability with reinforced legs
$1,381.44
Product Details
General Information
| Manufacturer | Ghent Manufacturing, Inc |
| Manufacturer Part Number | ARM1M134 |
| Manufacturer Website Address | http://www.ghent.com |
| Brand Name | Ghent |
| Product Name | Dry Erase Board |
| Marketing Information | Constructed for strength and durability, Reversible Dry Erase Board is a versatile, mobile communication tool. Reversing mechanism is specifically designed to make flipping to the other side easy. Strong, steel lock clamps adjust to secure the board to the preferred position. Board includes a full-length accessory tray for convenience. Reinforced legs have added bracing for stability and security. Easily tack documents to the corkboard to quickly reference and flip to write notes on the dry-erase board. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Dry Erase Board |
Product Information
| Board Height | 36" (3 ft) |
| Board Width | 48" (4 ft) |
| Board Surface Color | White |
| Board Surface Material | Porcelain |
| Frame Color | Satin |
| Frame Material | Aluminum |
| Shape | Rectangle |
| Orientation | Vertical |
| Application/Usage | Office |
| Magnetic | Yes |
| Double Sided | Yes |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 72.1" |
| Width | 53.3" |
| Depth | 23.8" |
Miscellaneous
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | United States |
| Environmental Compliance |
|
Warranty
| Limited Warranty | 10 Year |
Overview
Ghent Dry Erase Board
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: GHEARM4M434Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: GHEGRPM301E34Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: GHEGRPM302M34Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: GHEGRPM313S34Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: QRTTEM544BOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: UNV4384286 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BVCCR1501170MV19 Stock Available
-
Product Code: BVCQR550715 Stock Available
-
Product Code: QRT254722 Stock Available
-
Product Code: QRT25484 Stock Available
-
Product Code: QRT855178 Stock Available
-
Product Code: QRT855187 Stock Available
-
Product Code: QRTPPA40612 Stock Available
-
Product Code: QRTPPA40831 Stock Available
-
Product Code: UBR073U0001Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: UBR2891U000121 Stock Available