‹ Prev
Next ›
Ghent Hygienic Porcelain Mobile Whiteboard with Aluminum Frame
48" (4 ft) Width x 36" (3 ft) Height - White Porcelain Surface - Aluminum Frame - Eraser Included - 1 Each
Ships in 10-14 Business Days
Out of Stock Locally - Call for More Information
Non-Returnable
- Effortless mobility thanks to included casters
- Microsilver additive to kill bacteria and viruses within 24 hours
- Keeps your essentials within reach using full-length accessory tray
- Easily flips between sides for optimal use
$1,556.71
Product Details
General Information
| Manufacturer | Ghent Manufacturing, Inc |
| Manufacturer Part Number | ARM4M434 |
| Manufacturer Website Address | http://www.ghent.com |
| Brand Name | Ghent |
| Product Name | Hygienic Porcelain Mobile Whiteboard with Aluminum Frame |
| Marketing Information | Mobile Hygienic Dry Erase Board features a next-generation writing surface perfect for high-touch, high-use areas. Traditional look and functionality of a mobile, reversible whiteboard combined with a clean writing surface take dry-erase to the next level. Porcelain surface has an additive of microsilver particles slowly released over the lifetime of the product and eliminates bacteria and viruses within 24 hours of contact. Silver is used in various applications across industries to keep surfaces clean and sanitary. Strength and durability are built into this mobile whiteboard with an aluminum frame and two locking and reversing casters for easy movement. Reversible design allows quick, easy flipping between sides for more writing space. Full-length tray provides easy access to board essentials. Board includes four markers and an eraser. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Dry Erase Board |
Product Information
| Board Height | 36" (3 ft) |
| Board Width | 48" (4 ft) |
| Board Surface Color | White |
| Board Surface Material | Porcelain |
| Frame Material | Aluminum |
| Eraser Included | Yes |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 72" |
| Width | 53" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Country of Origin | United States |
Warranty
| Limited Warranty | 10 Year |
Overview
Ghent Hygienic Porcelain Mobile Whiteboard with Aluminum Frame
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: GHEARM1M134Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: GHEGRPM301E34Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: GHEGRPM302M34Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: GHEGRPM313S34Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: QRTTEM544BOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: UNV4384286 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BVCCR1501170MV19 Stock Available
-
Product Code: BVCQR550715 Stock Available
-
Product Code: QRT254722 Stock Available
-
Product Code: QRT25484 Stock Available
-
Product Code: QRT855178 Stock Available
-
Product Code: QRT855187 Stock Available
-
Product Code: QRTPPA40612 Stock Available
-
Product Code: QRTPPA40831 Stock Available
-
Product Code: UBR073U0001Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: UBR2891U000121 Stock Available