‹ Prev
Next ›
HON Pillow-Soft Executive High-Back Chair
Black Seat Color - Memory Foam, Polyester Seat Material - Black Back Color - Foam, Polyester Back Material - Black Frame Color - High Back - 5-star Base - Armrest - 1 Each
15 Stock Available
- An all-time best-seller for HON, one of America's leaders in high-quality seating
- Comfort adjustments include center-tilt with tension and upright lock
- Polyester fabric features Nano-Tex soil-repellant and stain-repellant technology; Color: Black
- Seat cushion contains a top layer of memory foam to eliminate pressure points
- Backed by the HON Full Lifetime Warranty
Select Product Options
Seat Material: Memory Foam,Polyester
$911.28
Product Details
General Information
| Manufacturer | The HON Company |
| Manufacturer Part Number | HON2091CU10T |
| Manufacturer Website Address | http://www.hon.com |
| Brand Name | HON |
| Product Line | Pillow-Soft |
| Product Name | Pillow-Soft Executive High-Back Chair |
| Marketing Information | Executive high-back chair offers resilient foam seat cushion with a memory foam top layer and a lumbar-cradling recess in the back. Functions include 360-degree swivel, tilt, tilt tension, tilt lock and pneumatic seat-height adjustment. High-back chair also offers a fully upholstered outer back and five-star base for stability. Upholstery is made of polyester fabric. Weight capacity is 300 lb. Chair is available in black frame only. It is certified by SCS to be in compliance with specific, indoor, air-quality emission requirements. It also meets or exceeds applicable ANSI/BIFMA standards. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Chair |
Product Information
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Maximum Load Capacity | 300 lb |
| Seat Material |
|
| Seat Color | Black |
| Seat Feature |
|
| Seat Width | 22" |
| Seat Depth | 21" |
| Back Type | High Back |
| Back Material |
|
| Back Color | Black |
| Back Width | 22" |
| Frame Color | Black |
| Base Shape | 5-star |
| Base Material | Resin |
| Number of Casters | 5 |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Armrest | Yes |
| Lumbar Support | Yes |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Casters | Yes |
| Application/Usage | Office |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 46.5" |
| Width | 26.3" |
| Depth | 29.8" |
| Weight (Approximate) | 57 lb |
Miscellaneous
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | Mexico |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Overview
HON Pillow-Soft Executive High-Back Chair
From the Manufacturer
Also Consider
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: BOPB8551BKOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BOPB8871BKOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BOPB8871BKGY1 Stock Available
-
Product Code: BOPB9476WTOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: EUTFM40800761 Stock Available
-
Product Code: LLR6204021 Stock Available
-
Product Code: LLR8624025 Stock Available
-
Product Code: LLR8624534 Stock Available