‹ Prev
Next ›
Kensington Pro Fit Wireless Desktop Set
USB Wireless Bluetooth - Black - USB Wireless Bluetooth - Laser - 1000 dpi - Scroll Wheel - QWERTY - Black - Symmetrical - AA, AAA - Compatible with Computer, Notebook - 1 Each
8 Stock Available
- Thin membrane around keyboard prevents damage from liquid spills
- High-definition, 1200 dpi sensor on mouse ensures precise control
- Ambidextrous mouse provides comfortable use by all users
- 2.4GHz wireless connection offers complete freedom and mobility
- Plug-and-play technology allows virtually immediate use
$62.23
Product Details
General Information
| Manufacturer | Kensington Computer Products Group |
| Manufacturer Part Number | 72324 |
| Manufacturer Website Address | http://www.kensington.com |
| Brand Name | Kensington |
| Product Line | Pro Fit |
| Product Name | Pro Fit Wireless Desktop Set |
| Marketing Information | Wireless desktop set provides everything you need to improve your productivity. A thin membrane around the keyboard and underneath the keys ensures that any accidental liquid spills won't damage the electronics and can be simply wiped dry. The two-button, scroll wheel mouse features a high-definition, 1200 dpi sensor for precise control. Plus, it features an ambidextrous design to give both right-handed and left-handed users the freedom to get the most out of the mouse. Full-size keyboard provides a familiar layout for maximum productivity. A compact nano receiver provides the ultimate freedom and mobility for your keyboard and mouse while keeping your desktop free from clutter. Plug-and-play technology lets you simply insert the USB receiver into your computer for virtually immediate use. Desktop set is compatible with Windows 8.1, 8 and 7 operating systems. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Keyboard & Mouse |
Keyboard/Keypad
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | Bluetooth |
| Keys Layout | QWERTY |
Pointing Device
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Wireless Technology | Bluetooth |
| Movement Detection | Laser |
| Movement Resolution (dpi) | 1000 |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
Interfaces/Ports
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Pointing Device Host Interface | USB |
Battery Information
| Battery Size Supported |
|
Physical Characteristics
| Keyboard/Keypad Color | Black |
| Pointing Device Color | Black |
| Pointing Device Height | 1.30" |
| Pointing Device Width | 2.28" |
| Pointing Device Depth | 3.80" |
| Pointing Device Weight (Approximate) | 2.82 oz |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Device Supported |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
| Additional Warranty Information |
36 MONTHS |
Overview
Kensington Pro Fit Wireless Desktop Set
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BICGSM609BK973 Stock Available
-
Product Code: BRTTN730127 Stock Available
-
Product Code: EVEEN911290 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92946 Stock Available
-
Product Code: KEB1234630 Stock Available
-
Product Code: LOG9100013508 Stock Available
-
Product Code: MMMTP38562598 Stock Available
-
Product Code: PIL310201392 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICGSM609BK973 Stock Available
-
Product Code: BRTTN730127 Stock Available
-
Product Code: EVEEN911290 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92946 Stock Available
-
Product Code: KEB1234630 Stock Available
-
Product Code: LOG9100013508 Stock Available
-
Product Code: MMMTP38562598 Stock Available
-
Product Code: PIL310201392 Stock Available