- Provides video calling on most major instant messaging applications in 720p
- Mic with noise reduction for clear conversations without background noise
- Automatic light correction adjusts to produce best possible image
- Fluid Crystal technology provides sharper pictures, richer colors and more
- Instant messaging works with Skype, Windows Live Messenger and more
<
>
Logitech C270 Webcam - 30 fps - Black - USB 2.0 - 1 Each
3 Megapixel Interpolated - 1280 x 720 Video - Fixed Focus - 55° Angle - Widescreen - Microphone - For Computer, Notebook, Monitor
Product Code: LOG960000694
Product Unit: Each
7 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: BSN09956432 Stock Available
-
Product Code: BSN20072Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: GJO26100908 Stock Available
-
Product Code: MMM6549YW1311 Stock Available
-
Product Code: OIC260822 Stock Available
-
Product Code: OIC97832124 Stock Available
-
Product Code: RAC82680404 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Logitech |
| Manufacturer Part Number | 960-000694 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com |
| Brand Name | Logitech |
| Product Model | C270 |
| Product Name | C270 HD Webcam |
| Marketing Information |
With the Logitech C270 Webcam, you can confidently join any video meeting knowing you'll always have quality audio and video. Our most affordable camera, the C270 Webcam is an upgrade for your laptop or desktop with practical features that outperform most built-in laptop cameras. It supports crisp HD 720p/30 fps video calls with diagonal 55° field of view. Logitech's RightLight technology adjusts to your lighting conditions, producing brighter images to help you look good even in low-light and backlit situations. And the noise-reducing mic makes sure your voice comes across clearly, even in busy environments. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Webcam |
Display & Graphics
| Interpolated Resolution | 3 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 1280 x 720 |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Widescreen | Yes |
| Field Of View (FOV) Angle | 55° |
Lens
| Focus Modes | Fixed Focus |
Built-in Devices
| Microphone | Yes |
Interfaces/Ports
| Host Interface | USB 2.0 |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Mounting Type | Clip |
| Cable Length | 5 ft |
| Height | 2.9" |
| Width | 1.3" |
| Depth | 2.6" |
| Weight (Approximate) | 2.65 oz |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| System Requirements |
Basic Requirements:
For HD 720p Video Calling and Recording:
|
| Compatibility |
|
| Device Supported |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | United States |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Overview
Alternative Products
-
Product Code: ADECYBERTRACKH4Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: LOG9600009712 Stock Available
-
Product Code: LOG96000107564 Stock Available
-
Product Code: LOG96000110512 Stock Available
-
Product Code: LOG96000125719 Stock Available
-
Product Code: LOG960001280Out of Stock Locally - Call for More Information