- For use with 42" or 48" round top (sold separately)
- Steel construction
- Part of the Essentials Series
<
>
Lorell Essentials Round Conference Table Steel Base
Round Base - 28.50" Height x 23.63" Width x 23.63" Depth - Conferencing - Assembly Required - Black - Steel Base Material - 1 Each
Product Code: LLR87241
Product Unit: Each
48 Stock Available
Also Consider
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 87241 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Series | Essentials |
| Product Name | Essentials Round Conference Table Steel Base |
| Marketing Information | Steel base is designed for use with Lorell Essentials Series Wood Laminate Tabletops that measure 42" or 48" in diameter. Sturdy round base offers dependable support for your meeting needs and matches both the Mahogany and Cherry laminate tabletops. Tabletop attaches easily to the stem of the base with included hardware. Top and base are sold separately. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Table Base |
Product Information
| Base Style | Round |
| Application/Usage | Conferencing |
| Base Material | Steel |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Color/Finish | Black |
| Height | 28.50" |
| Width | 23.63" |
| Depth | 23.63" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
Overview
Also Consider
-
Product Code: LLR3443114 Stock Available
-
Product Code: LLR3443212 Stock Available
-
Product Code: LLR61627Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: LLR61628Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: LLRPLB24ES3 Stock Available
-
Product Code: LLRPLB24HESOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: LLRPLB24HMY4 Stock Available
-
Product Code: MRT384EBOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: SCTSPLINKFT24729 Stock Available
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: LLR259304 Stock Available
-
Product Code: LLR25931106 Stock Available
-
Product Code: LLR2597064 Stock Available
-
Product Code: LLR2597162 Stock Available
-
Product Code: LLR608017 Stock Available
-
Product Code: LLR608029 Stock Available
-
Product Code: LLR6080330 Stock Available
-
Product Code: LLR608043 Stock Available
-
Product Code: LLR6080531 Stock Available