- Compact, space-saving storage with easy nesting
- Comfortable seating with breathable mesh back, fabric seat and armrests
- Easy chair movement with swivel casters
- Durable metal frame with powder-finish perfect for training, reception and more
- Limited 5-year Warranty
<
>
Lorell Mesh Back Nesting Training/Guest Chairs
Fabric Seat Material - Powder Coated Frame Color - Metal Frame Material - Four-legged Base - Black - Mesh - Armrest - 2 / Carton
Product Code: LLR84374
Product Unit: CT2
180 Stock Available
Select Product Options:
Seat Material: Fabric
Chair/Seat Type: Guest Chair
Frame Color: Powder Coated
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 84374 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Mesh Back Nesting Training/Guest Chairs |
| Marketing Information | Versatile, nesting chairs work great in your training or reception area. Mesh back, fabric seat and armrests offer comfortable seating. Four legs include swivel casters for easy chair movement. Metal frame features a powder-coat finish for durability. Seat flips up to allow chairs to nest for space-saving storage. Weight capacity is 275 lb. |
| Packaged Quantity | 2 / Carton |
| Product Type | Chair |
Product Information
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Seat Material | Fabric |
| Maximum Seat Height | 19.30" |
| Frame Material | Metal |
| Frame Color | Powder Coated |
| Number of Legs | 4 |
| Base Shape | Four-legged |
| Armrest | Yes |
| Swivel | Yes |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Mesh |
| Height | 37" |
| Width | 24.4" |
| Depth | 24" |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
UL Listed Certification |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
Overview
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: BOPB6889RBKOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: LLR8437401Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: LLR8437402Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: LLR8437403Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: LLR8437404Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: LLR8437431Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: LLR8437432Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: LLR8437443Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: LLR8437449Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: LLR8437450Out of Stock Locally - Call for More Information