‹ Prev
Next ›
Mr. Clean Magic Eraser Pads
For Multipurpose - Pad - Sturdy - White - 6 / Pack
9513 Stock Available
- 3 times stronger for a reliable cleaning performance
- Tough on dirt - erases marks on light switches, doors and more; use as a surface cleaner, wall cleaner, bathtub cleaner and oven door cleaner
- Provides a powerful clean with water alone
- No harsh chemicals added
$10.94
Product Details
General Information
| Manufacturer | Procter & Gamble |
| Manufacturer Part Number | 79009 |
| Manufacturer Website Address | http://www.pg.com |
| Brand Name | Mr. Clean |
| Product Line | Magic Eraser |
| Product Name | Magic Eraser Pads |
| Marketing Information | Get the muscle to take on tough messes with this cleaning pad. Sturdy pad is made with Durafoam that provides stronger cleaning performance to remove your toughest messes like magic. Microscrubbers reach into the surface grooves to lift away built-up dirt and grime with just water alone. Multipurpose design can be used to clean walls, bathtubs, oven doors, light switches, doors and more. It can also be used to remove permanent marker stains, clean bruised baseboards and remove scuff marks. |
| Packaged Quantity | 6 / Pack |
| Product Type | Surface Cleaner |
Product Information
| Cleaner Form | Pad |
| Composition | Melamine Polymer |
| Recommended Use |
|
| Application/Usage | Multipurpose |
| Features | Sturdy |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Height | 1" |
| Width | 4.60" |
| Length | 2.30" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Germany |
Overview
Mr. Clean Magic Eraser Pads
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: AVE057112769 Stock Available
-
Product Code: BSN32956Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BSN6563921677 Stock Available
-
Product Code: DURMN1300R4Z27 Stock Available
-
Product Code: EVEEN911290 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92946 Stock Available
-
Product Code: HEWCE413A15 Stock Available
-
Product Code: PGC96260486 Stock Available
-
Product Code: RAC80834236 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: GPC292216 Stock Available
-
Product Code: KCC3357014 Stock Available
-
Product Code: RCP1820581CTOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: RCP1820583CTOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: RCP2134283Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: RCPQ62000RD4 Stock Available
-
Product Code: TRK19281515 Stock Available
-
Product Code: VLD14359014 Stock Available
-
Product Code: VLD170605Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: VLD170634Out of Stock Locally - Call for More Information
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE057112769 Stock Available
-
Product Code: BSN32956Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BSN6563921677 Stock Available
-
Product Code: DURMN1300R4Z27 Stock Available
-
Product Code: EVEEN911290 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92946 Stock Available
-
Product Code: HEWCE413A15 Stock Available
-
Product Code: PGC96260486 Stock Available
-
Product Code: RAC80834236 Stock Available