- Requires 30% less effort to open compared to standard binder clips
- Perfect for anyone with reduced finger strength
- Keeps notes and documents together and organized
- Small size to hold a stack of paper up to 3/8" thick
<
>
Officemate Binder Clip
Small - 2.8" Length x 1.7" Width - 0.37" Size Capacity - for Binder - Gray - 12 / Box
Product Code: OIC99220
Product Unit: BX1
348 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: BRTTN85024 Stock Available
-
Product Code: BSN15743310 Stock Available
-
Product Code: BSN16516Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BSN43575651 Stock Available
-
Product Code: EVEEN911129 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA103 Stock Available
-
Product Code: QUA4076748 Stock Available
-
Product Code: SMC949149244 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Part Number | 99220 |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Brand Name | Officemate |
| Product Name | Binder Clip |
| Marketing Information | Effortless Binder Clips feature all the advantages of standard binder clips while requiring 30 percent less effort to open. They are perfect for anyone with reduced finger strength who have difficulty opening standard clips. Binder clips are ideal for keeping notes and documents organized. Small size holds a stack of paper up to 3/8" thick. |
| Packaged Quantity | 12 / Box |
| Product Type | Binder Clip |
Product Information
| Size Standard | Small |
| Size Capacity | 0.37" |
| Application/Usage | Binder |
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Height | 0.9" |
| Width | 1.7" |
| Length | 2.8" |
| Weight (Approximate) | 1.44 oz |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
Overview
Alternative Products
-
Product Code: BSN36551CT208 Stock Available
-
Product Code: BSN36552BD3248 Stock Available
-
Product Code: BSN65360576 Stock Available
-
Product Code: BSN65364BX3021 Stock Available
-
Product Code: BSN653662701 Stock Available
-
Product Code: BSN65369197 Stock Available
-
Product Code: OIC3102260 Stock Available
-
Product Code: UBR3600U062464 Stock Available
-
Product Code: UNV10220VP1056 Stock Available