‹ Prev
Next ›
Officemate Binder Clip
Medium - 4.8" Length x 2.4" Width - 0.63" Size Capacity - for Binder - Gray - 12 / Box
363 Stock Available
- Requires 30% less effort to open compared to standard binder clips
- Perfect for anyone with reduced finger strength
- Keeps notes and documents together and organized
- Medium size to hold a stack of paper up to 5/8" thick
$2.72
Product Details
General Information
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Part Number | 99250 |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Brand Name | Officemate |
| Product Name | Binder Clip |
| Marketing Information | Effortless Binder Clips feature all the advantages of standard binder clips while requiring 30 percent less effort to open. They are perfect for anyone with reduced finger strength who have difficulty opening standard clips. Binder clips are ideal for keeping notes and documents organized. Medium size holds a stack of paper up to 5/8" thick. |
| Packaged Quantity | 12 / Box |
| Product Type | Binder Clip |
Product Information
| Size Standard | Medium |
| Size Capacity | 0.63" |
| Application/Usage | Binder |
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Height | 1.4" |
| Width | 2.4" |
| Length | 4.8" |
| Weight (Approximate) | 4.16 oz |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
Overview
Officemate Binder Clip
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BSN366101025 Stock Available
-
Product Code: BSN65637BD264 Stock Available
-
Product Code: CLO30197779 Stock Available
-
Product Code: DXECH0180DX7138 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92946 Stock Available
-
Product Code: GPC2717201CT219 Stock Available
-
Product Code: HOD139Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: MMM65424SSMIACP1160 Stock Available
-
Product Code: NATSP172666 Stock Available
-
Product Code: OPAPAPERONE703 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BSN36551CT197 Stock Available
-
Product Code: BSN36552BD2361 Stock Available
-
Product Code: BSN65360426 Stock Available
-
Product Code: BSN65364BX2570 Stock Available
-
Product Code: BSN653663443 Stock Available
-
Product Code: BSN65369283 Stock Available
-
Product Code: OIC310225 Stock Available
-
Product Code: UBR3600U062460 Stock Available
-
Product Code: UNV10220VP1041 Stock Available
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN366101025 Stock Available
-
Product Code: BSN65637BD264 Stock Available
-
Product Code: CLO30197779 Stock Available
-
Product Code: DXECH0180DX7138 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92946 Stock Available
-
Product Code: GPC2717201CT219 Stock Available
-
Product Code: HOD139Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: MMM65424SSMIACP1160 Stock Available
-
Product Code: NATSP172666 Stock Available
-
Product Code: OPAPAPERONE703 Stock Available