‹ Prev
Next ›
Officemate Transparent Clipboard
0.50" Clip Capacity - 8 1/2" x 11" Sheet Size - Plastic - Clear - 1 Each
49 Stock Available
- Low-profile, metal clip is durably designed to hold papers in place
- Firm, smooth surface ensures your writing is legible
- Sides feature ruler markings for quick measurements
- Hang hole allows easy storage between uses
$9.80
Product Details
General Information
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Part Number | 83016 |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Brand Name | Officemate |
| Product Name | Transparent Clipboard |
| Marketing Information | This transparent clipboard provides a smooth writing surface when you're traveling, at the work site and more. Low-profile, metal clip is durably designed to hold papers in place while you write. Firm surface ensures your writing is legible. Sides feature ruler markings for quick measurements. Hang hole allows easy storage between uses. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Clipboard |
Product Information
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Clip Capacity | 0.50" |
| Clip Material | Metal |
| Built-in Components | Ruler |
| Board Material | Plastic |
| Features | Low Profile Clip |
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Height | 12.5" |
| Width | 9" |
| Depth | 0.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Officemate Transparent Clipboard
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: BSN16508277 Stock Available
-
Product Code: BSN16508BX45 Stock Available
-
Product Code: BSN28554149 Stock Available
-
Product Code: BSN656371589 Stock Available
-
Product Code: BSN65637BD264 Stock Available
-
Product Code: OIC83100230 Stock Available
-
Product Code: SAU0571245 Stock Available
-
Product Code: SAU0571315 Stock Available
-
Product Code: SAU2254056 Stock Available
-
Product Code: SAU23540Out of Stock Locally - Call for More Information