‹ Prev
Next ›
Pilot Premium Rolling Ball Pens
Refillable - Retractable - Burgundy Ink - Liquid - Rubber Barrel - 1 Dozen
10 Stock Available
- Extra Fine, precision tip delivers a precise,clean line every time
- Retractable convenience with a sophisticated metal clip
- Unique, liquid ink formula and Patented Precision PointTechnology for incredibly smooth, skip-free writing
- Rubber grip designed for writing comfort
- Retract by pressing clip down
Select Product Options
Ink Color: Burgundy
Packaged Quantity: 1 Dozen
$34.31
Product Details
General Information
| Manufacturer | Pilot Corporation |
| Manufacturer Part Number | 15137 |
| Manufacturer Website Address | http://www.pilotpen.us |
| Brand Name | Pilot |
| Product Line | Precise |
| Product Series | V5 RT |
| Product Name | Premium Rolling Ball Pens |
| Marketing Information | Precise V5 Rolling Ball Pen features a unique, liquid ink formula that provides skip-free writing performance to let you create consistent strokes. 0.5mm tip with Precision Point Technology produces a sharp, clean line every time for precise writing. Rubber grip is made with traction pockets for enhanced comfort and control. Retractable pen is perfect for daily use at home, office, school and more. |
| Packaged Quantity | 1 Dozen |
| Product Type | Rollerball Pen |
Product Information
| Pen Point | 0.5 mm Extra Fine |
| Ink Type | Liquid |
| Ink Color | Burgundy |
| Refillable | Yes |
| Retractable | Yes |
| Barrel Material | Rubber |
| Grip Type | Comfort |
| Clip Material | Metal |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 0.60" |
| Width | 0.60" |
| Length | 0.60" |
| Weight (Approximate) | 6.72 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Japan |
Overview
Pilot Premium Rolling Ball Pens
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.