- Rated for reliable operation and contains no added mercury
- Withstands temperature extremes from -20 degrees C to 54 degrees C
- Ideal for infusion pumps, smoke alarms and security backup systems
- Dependable after 10 years of storage
<
>
Procell by Duracell 9-Volt Alkaline Batteries
For Industrial - 9V - 692 mAh - 9 V DC - 12 / Box
Product Code: DURPC1604BKD
Product Unit: BX12
50 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: BSN3655038844 Stock Available
-
Product Code: BSN36616540 Stock Available
-
Product Code: DURPC1500BKD406 Stock Available
-
Product Code: DURPC2400BKD355 Stock Available
-
Product Code: EVEEN911191 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92616 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA110 Stock Available
-
Product Code: SMC6956186 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Duracell Inc. |
| Manufacturer Part Number | PC1604BKD |
| Manufacturer Website Address | http://www.duracell.com |
| Brand Name | Procell by Duracell |
| Product Name | 9-Volt Alkaline Batteries |
| Marketing Information | These alkaline 9-volt batteries operate reliably in temperature extremes of negative 20 degrees Celsius to 54 degrees Celsius. Dependable after 10 years of storage. Ideal for infusion pumps, wireless microphones, smoke alarms, radios, portable transmitters, and security backup systems. |
| Packaged Quantity | 12 / Box |
| Product Type | Battery |
Battery Information
| Application/Usage | Industrial |
| Battery Size | 9V |
| Battery Chemistry | Alkaline |
| Battery Capacity | 692 mAh |
| Output Voltage | 9 V DC |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Weight (Approximate) | 1.59 oz |
Miscellaneous
| Compatibility |
|
| Recycled | No |
| Country of Origin | China |
Overview
For Industrial - 9V - 692 mAh - 9 V DC - 12 / Box
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.