‹ Prev
Next ›
PURELL® Alcohol Hand Sanitizing Wipes
6" Width x 7" Length - White - 175/Tub - 1 Each
539 Stock Available
- Kills 99.99% of most common germs that may cause illness
- Removes light soils and dirt from hands
- Fragrance-free and dye-free
- FDA Food Code compliant
- Nonlinting, durable and textured to remove dirt from hands
$18.14
Product Details
General Information
| Manufacturer | Gojo Industries, Inc |
| Manufacturer Part Number | 9031-06 |
| Manufacturer Website Address | http://www.gojo.com |
| Brand Name | PURELL® |
| Product Name | Alcohol Hand Sanitizing Wipes |
| Marketing Information | Sanitizing wipes with moisturizers are equipped with the PURELL Instant Hand Sanitizer that kills 99.99 percent of most common germs that may make you sick. Antiseptic hand sanitizer helps prevent cross-contamination to reduce the risk of infections. Fragrance-free, dye-free formula contains Vitamin A and E and leaves no stickiness or residue on hands. The nonlinting, durable, textured wipe removes light soils and dirt from hands. Dermatologist-tested wipes are hypoallergenic and nonirritating. Alcohol formulation wipes meet FDA requirements for Food Code Compliant. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Sanitizing Wipe |
Product Information
| Quantity Per Container | 175/Tub |
| Full Size | 6" x 7" |
| Recommended Use |
|
| Application/Usage | Hand |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Width | 6" |
| Depth | 7" |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
MWBE |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
PURELL® Alcohol Hand Sanitizing Wipes
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BRTM2312PK52 Stock Available
-
Product Code: CLO60724802 Stock Available
-
Product Code: EVEEN911290 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92946 Stock Available
-
Product Code: KCC2127114118 Stock Available
-
Product Code: OPAPUPPYCAL110 Stock Available
-
Product Code: REARR149168 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BRTM2312PK52 Stock Available
-
Product Code: CLO60724802 Stock Available
-
Product Code: EVEEN911290 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92946 Stock Available
-
Product Code: KCC2127114118 Stock Available
-
Product Code: OPAPUPPYCAL110 Stock Available
-
Product Code: REARR149168 Stock Available