‹ Prev
Next ›
Quality Park 10 x 13 Heavy-Duty Clasp Envelopes
Clasp - #97 - 10" Width x 13" Length - Clasp/Gummed Flap - 100 / Box
27 Stock Available
- Clasp closure to easily reopen flap when needed
- Gummed flap creates permanent seal for safe shipping
- Large opening to help reduce tears when inserting and removing papers
- Thick paper prevents visibility of your private documents
$67.64
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | 38497 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Quality Park |
| Product Name | 10 x 13 Heavy-Duty Clasp Envelopes |
| Marketing Information | Heavy-duty, 10" x 13" envelopes feature a clasp closure and gummed flap to let you repeatedly access your contents or to seal permanently. Large, wide opening helps you easily insert and remove items without tearing. Thick paper construction prevents visibility of your sensitive items for secure use. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Clasp |
| Mailer/Envelope Classification | #97 |
| Mailer/Envelope Width | 10" |
| Mailer/Envelope Length | 13" |
| Closure Type | Clasp/Gummed Flap |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 1/10" |
| Width | 10" |
| Length | 13" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Quality Park 10 x 13 Heavy-Duty Clasp Envelopes
Also Consider
-
Product Code: BICGSM609BK973 Stock Available
-
Product Code: BICWOFQDP1WHI3965 Stock Available
-
Product Code: BSN01809532 Stock Available
-
Product Code: BSN15788PK528 Stock Available
-
Product Code: BSN24302614 Stock Available
-
Product Code: BSN656383973 Stock Available
-
Product Code: OIC9991419 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA341 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICGSM609BK973 Stock Available
-
Product Code: BICWOFQDP1WHI3965 Stock Available
-
Product Code: BSN01809532 Stock Available
-
Product Code: BSN15788PK528 Stock Available
-
Product Code: BSN24302614 Stock Available
-
Product Code: BSN656383973 Stock Available
-
Product Code: OIC9991419 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA341 Stock Available