- Jumbo, 12-1/2" x 18-1/2" design to keep oversized items safely stored
- Ungummed flap for reuse and keeps contents neat and within easy reach for long-term storage or transport
- Made from heavyweight, 28 lb. Kraft paper that holds up to extensive handling
- Great for storing artwork, photos, blueprints, sewing patterns, craft supplies, posters and more without sticky envelope seals getting in the way
<
>
Quality Park 12-1/2 x 18-1/2 Jumbo Kraft Envelopes - Ungummed
Catalog - 12 1/2" Width x 18 1/2" Length - 28 lb - Kraft - Kraft - 25 / Pack
Product Code: QUA42353
Product Unit: PK25
37 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: BICGSM609BK782 Stock Available
-
Product Code: BICMPLWP2413432 Stock Available
-
Product Code: BSN099533388 Stock Available
-
Product Code: DEF7080130 Stock Available
-
Product Code: GJO25012236 Stock Available
-
Product Code: GJO58233145 Stock Available
-
Product Code: GOJ363912860 Stock Available
-
Product Code: MMMDS330BK128 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | 42353 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Quality Park |
| Product Name | 12-1/2 x 18-1/2 Jumbo Kraft Envelopes - Ungummed |
| Marketing Information | 12-1/2" x 18-1/2" jumbo catalog envelopes feature an ungummed flap to store, transport and organize large items. Durable, 28 lb. Kraft paper withstands extensive handling and reuse. They're perfect for storing blueprints, artwork, large photos, sewing patterns, classroom decorations, posters and so much more. |
| Packaged Quantity | 25 / Pack |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Catalog |
| Mailer/Envelope Width | 12 1/2" |
| Mailer/Envelope Length | 18 1/2" |
| Basis Weight | 28 lb |
| Closure Side | Open End |
| Features | Heavyweight |
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Kraft |
| Product Material | Kraft |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Singapore |
Overview
Catalog - 12 1/2" Width x 18 1/2" Length - 28 lb - Kraft - Kraft - 25 / Pack