‹ Prev
Next ›
Quality Park 6 x 9 Clasp Envelopes with Deeply Gummed Flaps
Clasp - #55 - 6" Width x 9" Length - 28 lb - Gummed - Kraft - Kraft - 100 / Box
195 Stock Available
- Double-prong, metal clasp and reinforced eyelets for durability and repeated use; perfect for home, office, school, interoffice or mailing
- Made from heavyweight, 28 lb. brown Kraft stock for extra protection during mailing, handling and storage
- Moisture-activated seal with deep gumming on the flap to create a permanent seal
- 6" x 9" size is perfect for mailing small or folded, standard-size documents
$29.44
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | 37855 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Quality Park |
| Product Name | 6 x 9 Clasp Envelopes with Deeply Gummed Flaps |
| Marketing Information | 6" x 9" clasp envelopes are great for storing or mailing documents. Whatever your home or office needs are, clasp envelopes make staying organized easier. They are perfect for projects, filing and mailing. Double-prong clasp and reinforced eyelet are durable enough for repeated use. 28 lb. brown Kraft stock is great for extensive handling and mailing. Contents are protected during use to give you assurance they arrive unharmed. 6" x 9" size is perfect for small documents that need to remain unfolded. Heavy gumming keeps envelopes securely and permanently sealed when needed. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Clasp |
| Mailer/Envelope Classification | #55 |
| Mailer/Envelope Width | 6" |
| Mailer/Envelope Length | 9" |
| Basis Weight | 28 lb |
| Closure Type | Gummed |
| Seam | Reinforced |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Kraft |
| Product Material | Kraft |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Indonesia |
Overview
Quality Park 6 x 9 Clasp Envelopes with Deeply Gummed Flaps
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BSN01018Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BSN26740PK234 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA341 Stock Available
-
Product Code: OPAPAPERONE703 Stock Available
-
Product Code: QUA4492620 Stock Available
-
Product Code: SAN25053529 Stock Available
-
Product Code: SAN30002B568 Stock Available
-
Product Code: SAN30162PP6349 Stock Available
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: BSN0442430 Stock Available
-
Product Code: BSN044268 Stock Available
-
Product Code: QUA3778711 Stock Available
-
Product Code: QUA377903 Stock Available
-
Product Code: QUA3779714 Stock Available
-
Product Code: QUA4346828 Stock Available
-
Product Code: QUA544168 Stock Available
-
Product Code: QUA93334Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: QUA9333625 Stock Available
-
Product Code: QUA9333810 Stock Available
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN01018Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BSN26740PK234 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA341 Stock Available
-
Product Code: OPAPAPERONE703 Stock Available
-
Product Code: QUA4492620 Stock Available
-
Product Code: SAN25053529 Stock Available
-
Product Code: SAN30002B568 Stock Available
-
Product Code: SAN30162PP6349 Stock Available