- Perfect for storing and mailing letters, documents, catalogs, photos and other home and business mailings
- Made from durable stock for extra protection during mailing, handling and storage
- Redi-Strip closure for a clean, quick seal immediately upon contact - simply peel off adhesive strip and press to seal
- Peel-off strip protects adhesive from dust for a longer shelf life
- Holds flat or folded documents
<
>
Quality Park 9 x 12 Catalog Envelopes with Redi-Strip® Closure
Catalog - #10 1/2 - 9" Width x 12" Length - 28 lb - Self-sealing - Kraft - Kraft - 100 / Box
Product Code: QUA44562
Product Unit: BX100
4 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: AVE05730104 Stock Available
-
Product Code: AVE0574099 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BK832 Stock Available
-
Product Code: BSN3655125624 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA236 Stock Available
-
Product Code: SAN30001B2579 Stock Available
-
Product Code: SMC949149275 Stock Available
-
Product Code: SOU404C70 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | 44562 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Quality Park |
| Product Line | Redi-Strip |
| Product Name | 9 x 12 Catalog Envelopes with Redi-Strip® Closure |
| Marketing Information | 9" x 12" catalog envelopes are made with heavyweight stock for home or office mailing, organizing and storing. They are a must for keeping projects, files and mailings manageable. 28 lb. brown Kraft stock withstands extensive handling and mailing. Contents are protected during use to give you assurance that they arrive unharmed. 9" x 12" size accommodates standard-size documents without folding. Pull-off, self-seal, Redi-Strip closure saves time and makes a secure, permanent seal. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Catalog |
| Mailer/Envelope Classification | #10 1/2 |
| Mailer/Envelope Width | 9" |
| Mailer/Envelope Length | 12" |
| Basis Weight | 28 lb |
| Closure Type | Self-sealing |
| Features | Heavyweight |
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Kraft |
| Product Material | Kraft |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Catalog - #10 1/2 - 9" Width x 12" Length - 28 lb - Self-sealing - Kraft - Kraft - 100 / Box