‹ Prev
Next ›
Quality Park No. 9 Double Window Security Tint Envelopes with Redi-Seal® Self-Seal
Double Window - #9 - 3 7/8" Width x 8 7/8" Length - 24 lb - Self-sealing - White - Wove - 500 / Box
81 Stock Available
- Double-window design positioned to the left to display sender and receiver addresses for invoices and billing statements
- Uniquely designed, self-sealing, Redi-Seal closure with double flaps that press together for an instant seal without requiring moisture
- Protects sensitive client information with reflex blue pattern that obscures details of the contents even when held up to light
- Made from 24 lb. white wove stock with side seams to add a professional touch to your personal and business mailing
$164.17
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | 24529 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Quality Park |
| Product Line | Redi-Seal |
| Product Name | No. 9 Double Window Security Tint Envelopes with Redi-Seal® Self-Seal |
| Marketing Information | No. 9 Double Window Envelopes display both sender and receiver addresses to mail statements and invoices. Envelopes feature a self-sealing, Redi-Seal closure. Simply lift the bottom flap and press to the top flap for an instant, secure seal. Reflex blue pattern protects sensitive client information by obscuring the details of the contents even when held up to light. 24 lb. white wove envelopes feature side seams for a clean, professional look. 3-7/8" x 8-7/8" envelopes include a top window that measures 1-3/16" x 3-1/2" and positioned 3/8" from the left and 2" from the bottom. Bottom window measures 1" x 4" and is 3/8" from the left and 1/2" from the bottom. |
| Packaged Quantity | 500 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Double Window |
| Mailer/Envelope Classification | #9 |
| Mailer/Envelope Width | 3 7/8" |
| Mailer/Envelope Length | 8 7/8" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Closure Type | Self-sealing |
| Window Location |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Wove |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Quality Park No. 9 Double Window Security Tint Envelopes with Redi-Seal® Self-Seal
Also Consider
Also Consider
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: BSN0442430 Stock Available
-
Product Code: BSN36662156 Stock Available
-
Product Code: BSN36663150 Stock Available
-
Product Code: BSN3666447 Stock Available
-
Product Code: BSN36665108 Stock Available
-
Product Code: BSN3666682 Stock Available
-
Product Code: BSN36667174 Stock Available
-
Product Code: BSN4210064 Stock Available
-
Product Code: BSN421029 Stock Available
-
Product Code: BSN42120Out of Stock Locally - Call for More Information