‹ Prev
Next ›
Roaring Spring College Ruled Flexible Poly Cover Composition Book
70 Sheets - 140 Pages - Printed - Sewn/Tapebound - Both Side Ruling Surface - Red Margin - 15 lb Basis Weight - 56 g/m² Grammage - 9 3/4" x 7 1/2" Sheet Size - 0.33" Height x 7.5" Width x 9.8" Length - White Paper - Black Binding - 1 Carton
Ships in 6-10 Business Days
Out of Stock Locally - Call for More Information
Non-Returnable
- Flexible poly covers in 4 assorted traditional colors
- College-ruled with margin on smooth, 15 lb. paper for neater notes
- Pages are center-sewn and tapebound to permanently bind them
- Great for your backpack
- Proudly made in the USA
$178.50
Product Details
General Information
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Manufacturer Part Number | 77293cs |
| Manufacturer Website Address | http://www.rspaperproducts.com |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Product Name | College Ruled Flexible Poly Cover Composition Book |
| Marketing Information | Record your notes in this permanently bound, sleek composition book with 70 sheets. Smooth, 15 lb. writing paper is college-ruled in blue and has red margin line. Great for backpacks, covers are made of durable, flexible, 12 point poly and come in assorted colors. Each book is produced with center-sewn and black tapebound construction and not designed for sheet tear-out. |
| Packaged Quantity | 1 Carton |
| Package Type | Bulk |
| Product Condition | New |
| Product Type | Notebook |
Product Information
| Number of Sheets | 70 |
| Number of Pages | 140 |
| Sheet Type | Printed |
| Sheet Color | White |
| Sheet Size | 9 3/4" x 7 1/2" |
| Basis Weight | 15 lb |
| Grammage | 56 g/m² |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Lines Space | 0.28" |
| Front Ruling Type | College Ruled |
| Ruling Line Color | Blue |
| Margin Color | Red |
| Cover Color |
|
| Cover Material | Poly |
| Binding Type | Sewn/Tapebound |
| Binding Location | Center |
| Binding Color | Black |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 0.33" |
| Width | 7.5" |
| Length | 9.8" |
Miscellaneous
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | United States |
Overview
Roaring Spring College Ruled Flexible Poly Cover Composition Book
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: JDKE6700836 Stock Available
-
Product Code: ROA10111CSOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: ROA10322CSOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: ROA10359CSOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: ROA11384CSOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: ROA1336136 Stock Available
-
Product Code: ROA7726086 Stock Available
-
Product Code: ROA77308741 Stock Available
-
Product Code: ROA77333453 Stock Available
-
Product Code: TOP6397828 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: MEA7245687 Stock Available
-
Product Code: ROA11186CSOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: ROA77290CSOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: ROA77461CSOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: ROA97228CSOut of Stock Locally - Call for More Information