‹ Prev
Next ›
Universal Notebook
1 Subject(s) - 150 Sheets - Sewn - Wide Ruled, Legal Ruled Front Ruling - 47 lb Basis Weight - 10.50" Height x 7.9" Width - White Paper - Black Linen Paper Cover
1735 Stock Available
- Hardbound journals in classic linen or stylish patterns
- Smooth white ruled paper
- Microperforated sheets
- Ribbon marker to help bookmark your active page
- Standard ruled pages for easy note taking
Select Product Options
Cover Color: Black
$11.67
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV66353 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Notebook |
| Marketing Information |
Durable hardbound journals are up to the task-choose between classic linen or stylish patterns. Smooth white ruled paper allows for easy writing. Microperforated sheets for easy tearing and page removal. Attractive ribbon marker ensures you never lose your place by marking your active page. Standard ruled pages for easy note taking. |
| Product Type | Notebook |
Product Information
| Number of Sheets | 150 |
| Number of Subjects | 1 |
| Sheet Color | White |
| Basis Weight | 47 lb |
| Front Ruling Type |
|
| Ruling Line Color | Gray |
| Cover Color | Black |
| Cover Material | Linen Paper |
| Binding Type | Sewn |
| Binding Location | Side |
Physical Characteristics
| Height | 10.50" |
| Width | 7.9" |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
Overview
Universal Notebook
Also Consider
-
Product Code: MEA06062193 Stock Available
-
Product Code: MEA06074168 Stock Available
-
Product Code: REDA7150BLK38 Stock Available
-
Product Code: REDAF91508111 Stock Available
-
Product Code: ROA11186CSOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: ROA77461CSOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: TOP1038516 Stock Available
-
Product Code: TOP1038621 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: MEA720457 Stock Available
-
Product Code: ROA11295CSOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: ROA11376CSOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: ROA13115CSOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: ROA13367CSOut of Stock Locally - Call for More Information