- The original matte-finish, invisible tape preferred for offices, homes and schools
- Stands up to faxes, scanners and copiers
- Write on it with pen, pencil or marker; pulls off the roll smoothly and cuts easily; very reliable and photo-safe
- Great for quick fixes, mounting or additions to your project
- Easy-to-apply design that doesn't dry out
<
>
Scotch 3/4"W Magic Tape
27.78 yd Length x 0.75" Width - 1" Core - Matte - Clear - Split Resistant, Tear Resistant - For Document, Book, Patching, Mending, Splicing - 10 / Pack
Product Code: MMM810P10K
Product Unit: PK10
193 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: OPA8511USA236 Stock Available
-
Product Code: PENR100A17 Stock Available
-
Product Code: PIL772402981 Stock Available
-
Product Code: SMD10330Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: SMDYSPX1639428 Stock Available
-
Product Code: UBC6125522 Stock Available
-
Product Code: UBC65872124 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 810-P10K |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Scotch |
| Product Line | Magic |
| Product Series | 810 |
| Product Name | 3/4"W Magic Tape |
| Marketing Information | Scotch Magic Tape is the original matte finish, invisible tape. It disappears on most papers so it's easy to scan and read documents. This versatile tape is ideal for permanent paper mending and many other uses. It pulls off the roll smoothly, cuts easily and resists splitting and tearing. It will not dry out or yellow. Write on it with pen, pencil or marker. Tape is photo-safe (determined in accordance with ISO Standard 18916). |
| Packaged Quantity | 10 / Pack |
| Product Type | Invisible Tape |
Product Information
| Tape Width | 0.75" |
| Tape Length | 27.78 yd |
| Core Diameter | 1" |
| Finishing | Matte |
| Dispenser Included | No |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Reliability
| Durability |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
Miscellaneous
| Additional Information |
Compatible with Scotch Desktop Tape Dispenser |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Also Consider
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: MMM60012592Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: MMM81011296103 Stock Available
-
Product Code: MMM81011296PK17 Stock Available
-
Product Code: MMM8101259272 Stock Available
-
Product Code: MMM81012592PK5 Stock Available
-
Product Code: MMM810723PK89 Stock Available
-
Product Code: MMM810723PKBD21 Stock Available
-
Product Code: MMM810K10C20MI41 Stock Available