- Multipurpose masking tape with crepe paper backing is highly sensitive to fingertip pressure
- Holds firm when wet or dry yet removes easily
- Cream; 1" x 60 yds; 3" core
- 1 / Roll
<
>
Scotch General-Purpose Masking Tape
60 yd Length x 1" Width x 5.9 mil Thickness - 3" Core - Tan - Rubber Backing - For Multipurpose - 1 Roll
Product Code: MMM2341
Product Unit: RL1
117 Stock Available
Select Product Options:
Tape Width: 1"
Also Consider
-
Product Code: DEF70101523 Stock Available
-
Product Code: DXEFH207658 Stock Available
-
Product Code: GOR6036002173 Stock Available
-
Product Code: MMM37504RD111 Stock Available
-
Product Code: MRS2808627 Stock Available
-
Product Code: OFX359835 Stock Available
-
Product Code: PAP220093936 Stock Available
-
Product Code: PEE50161921 Stock Available
-
Product Code: PGC19274167 Stock Available
-
Product Code: XER3R13038598 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 234-1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Scotch |
| Product Name | General-Purpose Masking Tape |
| Marketing Information | Multipurpose, crepe-backed masking tape performs well in both general painting and paint bake operations. It also features enough tensile strength to be used in many holding, protecting and bundling applications. A controlled unwind ensures the tape dispenses evenly from the roll. Rubber adhesive sticks instantly and offers strong holding power that resists lifting and curling. This tape bonds well to paper, metal, wood and painted surfaces with reliable holding power. |
| Packaged Quantity | 1 Roll |
| Product Type | Masking Tape |
Product Information
| Tape Width | 1" |
| Tape Length | 60 yd |
| Tape Thickness | 5.9 mil |
| Core Diameter | 3" |
| Strength Type | Tensile |
| Tape Strength | 30lb/in |
| Backing Material | Rubber |
| Dispenser Included | No |
| Application/Usage | Multipurpose |
Physical Characteristics
| Color Family | Beige |
| Product Color | Tan |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Canada |
Overview
60 yd Length x 1" Width x 5.9 mil Thickness - 3" Core - Tan - Rubber Backing - For Multipurpose - 1 Roll