‹ Prev
Next ›
Scotch Heavy-Duty Shipping / Packaging Tape
22.20 yd Length x 1.88" Width x 3.1 mil Thickness - 1 1/2" Core - Clear - Synthetic Rubber Resin - Dispenser Included - Handheld Dispenser - Moisture Resistant, Split Resistant - For Sealing, Shipping, Packing - 6 / Pack
355 Stock Available
- 20X stronger than acrylic packaging tape; Scotch Brand's strongest Clear-to-core packaging tape
- Split-resistant, burst-resistant and moisture-resistant for long-lasting performance
- Great choice for your most critical packaging tape needs
- Meets USPS and courier regulations for standard packages
- Clear; Size: 2" x 22.2 yards on a 1-1/2" core; 6 Rolls with Dispensers
Select Product Options
Packaged Quantity: 6 / Pack
$27.64
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 1426 |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Scotch |
| Product Series | 3850 |
| Product Name | Heavy-Duty Shipping / Packaging Tape |
| Marketing Information | Use Scotch's strongest packaging tape so even the heaviest packages can withstand rough handing. This tape offers 20 times the strength of acrylic tapes (in sheer holding adhesion power compared to acrylic tapes based on ASTM D3654) so you can seal your boxes with confidence. It seals seams with one strip and keeps boxes closed. Tape meets U.S. Postal Regulations for standard packages. Each tape roll comes on a convenient, refillable dispenser in a smaller size that is easy to store. |
| Packaged Quantity | 6 / Pack |
| Product Type | Packaging Tape |
Product Information
| Tape Width | 1.88" |
| Tape Length | 22.20 yd |
| Tape Thickness | 3.1 mil |
| Core Diameter | 1 1/2" |
| Strength Type | Tensile |
| Tape Strength | 47lb/in |
| Dispenser Included | Yes |
| Dispenser Type | Handheld |
| Application/Usage |
|
| Features | Heavy Duty |
Reliability
| Durability |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Synthetic Rubber Resin |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
Meets U.S. Postal Regulations |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Scotch Heavy-Duty Shipping / Packaging Tape
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BICGSM609BK969 Stock Available
-
Product Code: BICMP11451 Stock Available
-
Product Code: ICX9078066823 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA341 Stock Available
-
Product Code: PAP8420152428 Stock Available
-
Product Code: PAP8430152290 Stock Available
-
Product Code: SMC949149461 Stock Available
-
Product Code: SMDYSPX1639423 Stock Available
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: BSN64013Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: DUC24276314 Stock Available
-
Product Code: DUC28589622 Stock Available
-
Product Code: IPGK74501 Stock Available
-
Product Code: MMM38506DP37 Stock Available
-
Product Code: MMM7850238GC6 Stock Available
-
Product Code: UNV44HD00769 Stock Available
-
Product Code: UNV83000Out of Stock Locally - Call for More Information
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICGSM609BK969 Stock Available
-
Product Code: BICMP11451 Stock Available
-
Product Code: ICX9078066823 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA341 Stock Available
-
Product Code: PAP8420152428 Stock Available
-
Product Code: PAP8430152290 Stock Available
-
Product Code: SMC949149461 Stock Available
-
Product Code: SMDYSPX1639423 Stock Available