‹ Prev
Next ›
Scotch-Brite Non-Scratch Scrub Sponges
0.8" Height x 4.3" Width x 2.8" Depth - 9 / Pack - Cellulose - Blue
567 Stock Available
- Cleans tough messes fast without scratching
- Perfect for nonstick cookware
- Fits comfortably in the hand
- Conveniently reusable; dishwasher-safe for easy cleaning
$14.48
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 5295 |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Scotch-Brite |
| Product Name | Non-Scratch Scrub Sponges |
| Marketing Information | Scotch-Brite Non-Scratch Scrub Sponge cleans tough messes fast without scratching. It is shaped to fit comfortably in the hand. Fast cleaning without scratching makes this sponge perfect for nonstick cookware. You can also use it to wipe and scrub glass cooktops, ceramic tile, countertops and bath. Sanitize sponge in the dishwasher and reuse. |
| Packaged Quantity | 9 / Pack |
| Product Type | Scrub Sponge |
Product Information
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Product Material | Cellulose |
| Height | 0.8" |
| Width | 4.3" |
| Depth | 2.8" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Canada |
Overview
Scotch-Brite Non-Scratch Scrub Sponges
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BICGSF11BE651 Stock Available
-
Product Code: CPC1446785038 Stock Available
-
Product Code: CPCUS07058A2978 Stock Available
-
Product Code: GJO58230624 Stock Available
-
Product Code: IMP920547 Stock Available
-
Product Code: MEA75212316 Stock Available
-
Product Code: NUD35485Z147 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICGSF11BE651 Stock Available
-
Product Code: CPC1446785038 Stock Available
-
Product Code: CPCUS07058A2978 Stock Available
-
Product Code: GJO58230624 Stock Available
-
Product Code: IMP920547 Stock Available
-
Product Code: MEA75212316 Stock Available
-
Product Code: NUD35485Z147 Stock Available