- Protect your documents and fingers with Smead's patent-pending, SafeShield Coated Fastener Technology
- Prevents paper tears, finger cuts and excessive fastener crinkling
- Heavy-duty, Premium Pressboard and gusset for extra durability
- Made for large, bulky files that get plenty of use
- Due to industrywide raw material discontinuation, this product has been manufactured with a different material and/or color; products may be constructed with dove gray tape along the spine
<
>
Smead 1/3 Tab Cut Legal Recycled Fastener Folder
8 1/2" x 14" - 2" Expansion - 2 x 2S Fastener - 2" for Folder - Top Tab Location - Assorted Tab Position - 25 pt. - Pressboard - Gray, Green - 100% Recycled - 25 / Box
Product Code: SMD19934
Product Unit: BX25
Out of Stock Locally - Call for More Information
Also Consider
-
Product Code: BRTLC2032PKS48 Stock Available
-
Product Code: BRTLC2033PKS14 Stock Available
-
Product Code: BSN4212014 Stock Available
-
Product Code: DXESXB12WS827 Stock Available
-
Product Code: DXETH51730 Stock Available
-
Product Code: GJO103192712 Stock Available
-
Product Code: GJO1032110905 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA113 Stock Available
-
Product Code: SOU404C90 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 19934 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Name | File Folders with SafeSHIELD Fasteners |
| Marketing Information | Protect your legal-size documents and fingers with Smead's patent-pending, SafeShield Coated Fastener Technology - the ultimate solution to fastener issues, including paper tears, finger cuts and excessive fastener crinkling. Made for large, bulky files that get plenty of use, these pressboard fastener folders are excellent for project files, real estate transactions, loans, legal files or anytime you need to keep large amounts of paperwork in sequential order for frequent reference. 1/2" high tabs are 1/3 cut in assorted positions. Folders expand 2" and offer 2" prong, K-style fasteners in positions 1 and 3 (two per folder). Folders are made of 25 point, gray/green pressboard stock with a high percentage of recycled material. |
| Packaged Quantity | 25 / Box |
| Product Type | Fastener Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Legal |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 14" Length |
| Expansion Size | 2" |
| Number of Fasteners | 2 |
| Fastener Type | 2S |
| Fastener Capacity | 2" |
| Tab Cut | 1/3 |
| Tab Size | 1/2" |
| Tab Position | Assorted |
| Tab Location | Top |
| Folder Thickness | 25 pt. |
Physical Characteristics
| Color |
|
| Product Material | Pressboard |
| Weight (Approximate) | 4.96 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% |
| Post-consumer-waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Overview
Also Consider
-
Product Code: NATSP17235Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: SMD17040Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: SMD17140Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: SMD17740Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: SMD1873012 Stock Available
-
Product Code: SMD19920Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: SMD19982Out of Stock Locally - Call for More Information