- Durable dual-sided and long-lasting with scrubbing power on one side and absorbent sponge on the other side
- Removes baked-on food from pots and pans
- Easy-to-hold shape allows you to clean hard-to-reach areas
- Ideal for use in offices, daycare centers, schools, hotels, restaurants and other commercial facilities
<
>
S.O.S All-Surface Scrubber Sponge
4.5" Height x 2.5" Width x 0.9" Depth - 1 Each - Cellulose, Scrim - Blue
Product Code: CLO91017
Product Unit: Each
16 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: BICGSMP101BE1339 Stock Available
-
Product Code: BICGSMP101BK6912 Stock Available
-
Product Code: CCS236175550 Stock Available
-
Product Code: ITA60032Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: LEO7453070 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA182 Stock Available
-
Product Code: PAP1945932330 Stock Available
-
Product Code: RAC771828796 Stock Available
-
Product Code: SAN1871133A145 Stock Available
-
Product Code: SAN80699A78 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | The Clorox Company |
| Manufacturer Part Number | 91017 |
| Manufacturer Website Address | http://www.thecloroxcompany.com |
| Brand Name | S.O.S |
| Product Name | All-Surface Scrubber Sponge |
| Marketing Information | S.O.S All Surface Scrubber Sponge is dual-sided for cleaning both heavily soiled and delicate surfaces. It's durable and long-lasting for everyday use with the scrubbing power on one side to cut through tough messes and a soft, absorbent cellulose sponge on the other to clean delicate surfaces including nonstick cookware, marble, ceramic and tile. The all-surface sponge features an easy-to-hold shape that allows you to clean hard-to-reach crevices faster and easier. This sponge is also dishwasher-safe so you can toss it in the top rack to conveniently sanitize. It is ideal for use in restaurants, cafeterias, hotels, breakrooms and other commercial facilities. Cleaning is quick and easy with S.O.S. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Scrub Sponge |
Product Information
| Application/Usage | Scrubbing |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Product Material |
|
| Height | 4.5" |
| Width | 2.5" |
| Depth | 0.9" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
4.5" Height x 2.5" Width x 0.9" Depth - 1 Each - Cellulose, Scrim - Blue
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: CLO91017BDOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: CLO91017PLOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: CLO91028BDOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: FHP148377Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: FHP169431112 Stock Available
-
Product Code: GJO18389100 Stock Available
-
Product Code: MMM429586 Stock Available
-
Product Code: MMM4295CT17 Stock Available
-
Product Code: MMM5295383 Stock Available
-
Product Code: MMM5295CT76 Stock Available