- Built-in lock provides maximum security for contents
- Double-stitched seams ensure long-lasting protection
- Framed ID window allows you to quickly identify contents or address
- Address card eliminates need to use labels or stickers
- Perfect for storing coins, currency and more
<
>
Sparco Locking Currency Bag
11" Length x 8.50" Width - Navy - Coin, Currency, Document - 1 Pack
Product Code: SPR02868
Product Unit: PK1
Out of Stock Locally - Call for More Information
Also Consider
-
Product Code: AVT9103135 Stock Available
-
Product Code: BSN3655039236 Stock Available
-
Message/Date Stamp - RECEIVED - 1" Impression Width - 4 Bands - Blue, Red - Plastic Plastic - 1 EachProduct Code: COS011034108 Stock Available
-
Product Code: COS03560647 Stock Available
-
Product Code: LLR84147224 Stock Available
-
Product Code: PIL35343Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: PIL35344401 Stock Available
-
Product Code: RAC80833241 Stock Available
-
Product Code: SPR01571886 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Sparco Products |
| Manufacturer Part Number | 02868 |
| Brand Name | Sparco |
| Product Name | Locking Currency Bag |
| Marketing Information | Currency bag features a built-in lock to provide maximum security for your contents. Double-stitched seams enhance its overall strength to withstand repeated deposit drops. Framed ID window helps you quickly identify your contents or address to prevent confusion. Address card offers a handy location to write the location of the recipient without requiring extra labels or stickers. Currency bag with two keys is perfect for coins, currency and documents. |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Product Type | Currency Bag |
Product Information
| Bag Length | 11" |
| Bag Width | 8.50" |
| Bag Height | 0.50" |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Blue |
| Product Color | Navy |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
11" Length x 8.50" Width - Navy - Coin, Currency, Document - 1 Pack