- Quality blade gives fine point
- Metal construction
- Cap unscrews to empty pencil shavings
- Assorted colors
<
>
Staedtler Cylinder Metal Blade Pencil Sharpener
1 Hole(s) - 2.2" Height x 1.5" Width - Metal - Assorted - 10 / Box
Product Code: STD51163
Product Unit: BX10
148 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: AVE2144749 Stock Available
-
Product Code: BICBL241AST216 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BK782 Stock Available
-
Product Code: BRTM2312PKOut of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: BSN0996912 Stock Available
-
Product Code: BSN26740PK58 Stock Available
-
Product Code: MMM65424SSMIACP642 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA110 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Staedtler Inc. |
| Manufacturer Part Number | 511-63 |
| Manufacturer Website Address | http://www.staedtler.com |
| Brand Name | Staedtler |
| Product Name | Cylinder Metal Blade Pencil Sharpener |
| Marketing Information | Manual pencil sharpener with quality blade gives fine point. Unscrew cap to empty pencil shavings. Made of metal. |
| Packaged Quantity | 10 / Box |
| Product Type | Manual Pencil Sharpener |
Product Information
| Holes | 1 |
| Application/Usage | Pencil |
Physical Characteristics
| Color Family | Assorted Colors |
| Product Color | Assorted |
| Product Material | Metal |
| Height | 2.2" |
| Width | 1.5" |
| Length | 1.5" |
| Weight (Approximate) | 0.80 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: BOSPS1ADJ1680 Stock Available
-
Product Code: CUI190165 Stock Available
-
Product Code: CUI19017Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: CUI19019Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: SRVRING8KTKR243 Stock Available
-
Product Code: SRVSLIDE9KTKR142 Stock Available