- Multiple types of mounting options allow installation virtually anywhere
- Back wall prevents papers from slipping between cracks
- Plastic material is free from PVC and BPA for safe, long-term use
- Designed to hold letter-size items
<
>
Storex Stacking Wall Pocket Set
7" Height x 4" Width x 13" Length - Stackable, BPA Free, PVC-free - Smoke - Plastic - 7 / Set
Product Code: STX70260U01C
Product Unit: ST7
41 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: BICGSM609BK951 Stock Available
-
Product Code: CLO315471231 Stock Available
-
Product Code: EVEEN92585 Stock Available
-
Product Code: GJO200503471 Stock Available
-
Product Code: GOJ365912CT2286 Stock Available
-
Product Code: SMC949149244 Stock Available
-
Product Code: SMD10515Out of Stock Locally - Call for More Information
Product Details
General Information
| Manufacturer | ERA Group |
| Manufacturer Part Number | 70260U01C |
| Manufacturer Website Address | http://www.storex.ca |
| Brand Name | Storex |
| Product Name | Stacking Wall Pocket Set |
| Marketing Information | Maximize your home or office storage with this set of stacking wall pockets. Built with your convenience in mind, this set includes multiple types of mounting brackets so your files will always be within reach. The back wall ensures that no paper - big or small - will slip between the cracks to prevent you from losing important documents and files. Plastic material is free from PVC and BPA for safe, long-term use. Wall pockets are designed for use with letter-size items. |
| Packaged Quantity | 7 / Set |
| Product Type | Wall Pocket |
Product Information
| Mount Type | Wall Mountable |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Smoke |
| Product Material | Plastic |
| Height | 7" |
| Width | 4" |
| Length | 13" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Canada |
Warranty
| Limited Warranty | 90 Day |
Overview
7" Height x 4" Width x 13" Length - Stackable, BPA Free, PVC-free - Smoke - Plastic - 7 / Set
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.