- Super-strong magnet holds heavy objects throughout your room
- Smooth surface prevents damaging delicate surfaces
- Perfect for displaying items on any magnetic-receptive surfaces
- Designed to hold up to 20 lb.
<
>
Teacher Created Resources Strong Magnetic Hooks
20 lb (9.07 kg) Capacity - 0.1" Height x 1" Width x 1.5" Length - for Classroom - Magnetic - 2 / Pack
Product Code: TCR20787
Product Unit: PK2
81 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: BSN16508BX50 Stock Available
-
Product Code: BSN3655125605 Stock Available
-
Product Code: BSN49269295 Stock Available
-
Product Code: GMT6520107 Stock Available
-
Product Code: ICX9419006956 Stock Available
-
Product Code: MMM170016ES73 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA195 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Teacher Created Resources |
| Manufacturer Part Number | 20787 |
| Manufacturer Website Address | http://www.teachercreated.com |
| Brand Name | Teacher Created Resources |
| Product Name | Strong Magnetic Hooks |
| Marketing Information | Magnetic hook features a super-strong, neodymium magnet to securely hold or hang heavy objects throughout your classroom. Smooth exterior sits cleanly on surfaces to prevent damaging delicate areas. Hook holds approximately 20 lb. from a vertical position, 10 lb. from a horizontal position on heavy steel, 1 lb. on a whiteboard, and 8 lb. on a metal door. |
| Packaged Quantity | 2 / Pack |
| Product Type | Hook |
Product Information
| Weight Capacity | 20 lb (9.07 kg) |
| Application/Usage | Classroom |
Physical Characteristics
| Product Material | Magnetic |
| Height | 0.1" |
| Width | 1" |
| Length | 1.5" |
| Diameter | 1" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
20 lb (9.07 kg) Capacity - 0.1" Height x 1" Width x 1.5" Length - for Classroom - Magnetic - 2 / Pack
Also Consider
Alternative Products
-
Product Code: AVT9103135 Stock Available
-
Product Code: MMM170016ES73 Stock Available
-
Product Code: MMM170016ESBG35 Stock Available
-
Product Code: MMM170033ES121 Stock Available
-
Product Code: MMM17053BNES71 Stock Available
-
Product Code: MMM17068ES118 Stock Available
-
Product Code: MMM17083ES220 Stock Available
-
Product Code: MMM17093CLRES124 Stock Available
-
Product Code: MMMMR03BNES33 Stock Available