‹ Prev
Next ›
The Pencil Grip Magnetic Whiteboard Eraser
2" Width x 4" Length - Ergonomic Design, Soft, Dirt Resistant, Magnetic - Blue - 1 Each
274 Stock Available
- Magnetic design adheres to surfaces for quick storage and access
- Ergonomic edges provide comfortable grip to easily erase large surfaces
- Dark shading prevents eraser from showing dirt or pen marks
- Soft material effectively removes dry-eraser ink without harming your board
$1.60
Product Details
General Information
| Manufacturer | The Pencil Grip, Inc |
| Manufacturer Part Number | 352 |
| Manufacturer Website Address | http://www.thepencilgrip.com |
| Brand Name | The Pencil Grip |
| Product Name | Magnetic Whiteboard Eraser |
| Marketing Information | Magnetic whiteboard eraser adheres to any metal-backed whiteboard or steel surface for quick storage and access. Ergonomic edges provide a comfortable grip to easily erase large surfaces. Dark shading prevents the eraser from showing dirt or pen marks. Soft material effectively removes dry-eraser ink without harming the surface of your board. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Dry Erase Board Eraser |
Product Information
| Eraser Width | 2" |
| Eraser Length | 4" |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Height | 4" |
| Width | 2" |
| Length | 0.7" |
Miscellaneous
| Additional Information | Shape: Rectangle |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
The Pencil Grip Magnetic Whiteboard Eraser
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: AAGPM128Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: ABFDC250193 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE231G853 Stock Available
-
Product Code: GJO75626408 Stock Available
-
Product Code: HEWQ1396A242 Stock Available
-
Product Code: MMM684SH346 Stock Available
-
Product Code: MMMDEFTRAY321 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA341 Stock Available
-
Product Code: SMC9801013006 Stock Available
-
Pringles Crisps Grab 'N Go Variety Pack - Cheddar Cheese, Original, Sour Cream & Onion - 36 / CartonProduct Code: SMC9903975812 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AAGPM128Out of Stock Locally - Call for More Information
-
Product Code: ABFDC250193 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE231G853 Stock Available
-
Product Code: GJO75626408 Stock Available
-
Product Code: HEWQ1396A242 Stock Available
-
Product Code: MMM684SH346 Stock Available
-
Product Code: MMMDEFTRAY321 Stock Available
-
Product Code: OPA8511USA341 Stock Available
-
Product Code: SMC9801013006 Stock Available
-
Pringles Crisps Grab 'N Go Variety Pack - Cheddar Cheese, Original, Sour Cream & Onion - 36 / CartonProduct Code: SMC9903975812 Stock Available