‹ Prev
Next ›
U Brands Metal Thumbtacks
0.38" Shank - 0.44" Head - 0.5" Width - Rose Gold, Marble - 100 / Pack
2 Stock Available
- Metal, marble-print head and rose gold, metal needle point
- Essential for office, classroom and work-space needs
- Pin important papers and messages to corkboards, foam boards, maps and more
- Reusable for longtime use
- Plastic case keeps your desktop or desk drawer organized
$7.19
Product Details
General Information
| Manufacturer | U Brands |
| Manufacturer Part Number | 3090U0624 |
| Manufacturer Website Address | http://www.ubrands.com |
| Brand Name | U Brands |
| Product Name | Metal Thumbtacks |
| Marketing Information | Marble Print Metal Thumbtacks with rose gold prongs provide excellent assistance in pinning your important papers and messages while keeping you organized. Durably constructed pushpins let you easily pin your supplies from the sturdy, metal head without harming your hands from its sharp, steel point. Sharp end easily inserts into tough surfaces such as corkboards, bulletin boards, notice boards, maps and posters. They are ideal for work/home offices, classrooms and dorm rooms. Pushpins are essential for your office supply expectations. |
| Packaged Quantity | 100 / Pack |
| Product Type | Pushpin |
Product Information
| Shank Length | 0.38" |
| Head Diameter | 0.44" |
Physical Characteristics
| Color Family | Pink |
| Product Color |
|
| Material Details |
|
| Finishing | Marble |
| Height | 0.4" |
| Width | 0.5" |
| Depth | 0.5" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Additional Information | Dimensions: 1/2"x1/2"x2/5" |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
U Brands Metal Thumbtacks
From the Manufacturer
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: BSN81003149 Stock Available
-
Product Code: BSN8100415 Stock Available
-
Product Code: BSN810087 Stock Available
-
Product Code: GEMCPAL4138 Stock Available
-
Product Code: LLR10110128 Stock Available
-
Product Code: LLR10110BX12 Stock Available
-
Product Code: OIC3571057 Stock Available
-
Product Code: UBR3084U062474 Stock Available
-
Product Code: UBR3089U062455 Stock Available
-
Product Code: UNV31314300 Stock Available