‹ Prev
Next ›
uniball™ Roller Rollerball Pen
Refillable - Blue Ink - Pigment-based - 72 / Pack
3 Stock Available
- Produces neat, precise strokes for intricate writing without smudging or smearing
- Micro point to deliver artistic touch, easy embellishments and silky-smooth glide of a fountain pen
- Eco-conscious - made from post-consumer recycled material
- Uni Super Ink to protect against water, fading and fraud
- Acid-free, archival-quality ink useful for important, long-lasting documents
Select Product Options
Ink Color: Blue
Packaged Quantity: 72 / Pack
$126.13
Product Details
General Information
| Manufacturer | uni-ball Corporation |
| Manufacturer Part Number | 2013566 |
| Manufacturer Website Address | http://www.uniballco.com |
| Brand Name | uniball™ |
| Product Line | Classic |
| Product Name | Roller Rollerball Pen |
| Marketing Information | Stock your office, home or classroom with Roller Rollerball Stick Pens, featuring a strong, long-lasting tip. Pens provide effortless writing and deliver the silky-smooth glide of a fountain pen without smudging. Micro point (0.5mm) produces neat, precise lines for intricate writing and super-fine detailing for drawings or diagrams. Capped pens are useful for taking notes, making lists, signing checks and legal documents and embellishing projects. Innovative, uni Super Ink technology effectively entraps liquid ink into the paper, producing fraud-resistant, fade-resistant and water-resistant documents that prevent check washing and bleaching. Environmentally conscious, sleek design is made with recycled material. |
| Packaged Quantity | 72 / Pack |
| Product Type | Rollerball Pen |
Product Information
| Pen Point | 0.5 mm Micro |
| Ink Type | Pigment-based |
| Ink Color | Blue |
| Refillable | Yes |
| Clip Material | Metal |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 2.75" |
| Width | 5.94" |
| Length | 6.56" |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 80% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Japan |
Overview
uniball™ Roller Rollerball Pen
Also Consider
-
Product Code: BSN26740PK234 Stock Available
-
Product Code: BSN36550BX2882 Stock Available
-
Product Code: BSN3655123814 Stock Available
-
Product Code: BSN36552BD2361 Stock Available
-
Product Code: BSN366122616 Stock Available
-
Product Code: BSN65364BX2570 Stock Available
-
Product Code: BSN653681333 Stock Available
-
Product Code: ITA33324761 Stock Available
-
Product Code: ITA361815069 Stock Available
-
Product Code: PAP8430152402 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN26740PK234 Stock Available
-
Product Code: BSN36550BX2882 Stock Available
-
Product Code: BSN3655123814 Stock Available
-
Product Code: BSN36552BD2361 Stock Available
-
Product Code: BSN366122616 Stock Available
-
Product Code: BSN65364BX2570 Stock Available
-
Product Code: BSN653681333 Stock Available
-
Product Code: ITA33324761 Stock Available
-
Product Code: ITA361815069 Stock Available
-
Product Code: PAP8430152402 Stock Available